Więcej cudzoziemców w statystykach ZUS

piątek, 26.4.2024 09:25 124 0

Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023. To dane dla całego kraju. Podobnie jest w województwie dolnośląskim. W porównaniu z danymi z końca maja 2023 r. liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych wzrosła o ponad 52,9 tys. 

Na koniec marca 2024 roku liczba obcokrajowców w statystykach trzech oddziałów ZUS w województwie dolnośląskim wyniosła 116 353.  To o 8148 osób więcej niż rok temu. 

- Nie jest to duży wzrost, jednak dość mocno widoczny w naszych statystykach. Nie we wszystkich regionach kraju jest tendencja wzrostowa gdyż np. na Śląsku liczba cudzoziemców wyraźnie zmalała– informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie dolnośląskim. 

Rzeczniczka podkreśla, że zarówno w kraju, jak i w województwie dolnośląskim, największą grupę wśród obcokrajowców w statystykach ZUS stanowią obywatele zza wschodniej granicy, czyli Ukraińcy, Białorusini, a następnie mieszkańcy Gruzji i Rosji. 

- To właśnie w przypadku Ukraińców i Gruzinów odnotowaliśmy największy wzrost liczby cudzoziemców w naszym regionie – dodaje. 

Ukraińców w województwie dolnośląskim przybyło o 5629 osób, a Gruzinów o 337 w porównaniu do stanu na koniec maja 2023 r. Przybyło także Białorusinów. 

- Rok temu zatrudnionych było na Dolnym Śląsku 7456 obywateli Białorusi a obecnie jest ich 8342 – opowiada Kowalska-Matis. – O 83 osoby wzrosła także liczba pracujących u nas obywateli Indii i obecnie mieszka i pracuje u nas 1536 przedstawicieli tego państwa – dodaje. 

Rzeczniczka wyjaśnia, że dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie.

 

Pracują i zatrudniają innych

Coraz częściej możemy zauważyć, że osoby z zagranicznym paszportem decydują się na otwieranie własnych biznesów w Polsce. W województwie dolnośląskim pod koniec marca 7,6 tys. cudzoziemców prowadziło działalność gospodarczą. Liczba takich firm w porównaniu do maja 2023 r. wzrosła o ponad 2,9 tys., Zatem obcokrajowcy w Polsce nie tylko są zatrudnieni na umowach o pracę, czy zleceniu, ale także sami otwierają firmy i tworzą dodatkowe miejsca pracy. Najwięcej firm w naszym województwie otworzyli obywatele Ukrainy (4,5 tys.), następnie Białorusini (1,2 tys.) i Niemcy (97) i Rumuni (65). W całym kraju własny biznes prowadzi blisko 58 tys. cudzoziemców.

 

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

Województwa Dolnośląskiego

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)