Waloryzacja podobnie wysoka jak w ubiegłym roku

wtorek, 28.5.2024 12:50 212 0

Roczna waloryzacja ruszy już pierwszego czerwca. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w biegłym roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

Po zakończeniu waloryzacji dane będą udostępnione klientom ZUS na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zostaną one również uwzględnione w informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2023 r., którą ZUS przygotowuje, co roku. 

- Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS otrzyma każda osoba urodzona po 1948 r., która choć przez krótki okres była objęta powszechnym systemem zabezpieczenia społecznego, a na jej koncie w ZUS została zapisana choćby jedna składka - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

Według rzeczniczki, każdy, kto zaloguje się na PUE ZUS dowie się, ile na swoim koncie emerytalnym zgromadził składek w wysokości nominalnej oraz po przeprowadzanej przez ZUS, co roku waloryzacji. Informacja będzie dostępna na PUE ZUS. Od 2020 roku – zgodnie z przepisami – ZUS wysyła papierowe informacje tylko na życzenie klientów.

Rzeczniczka wyjaśnia, że zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, środki na kontach ubezpieczonych są waloryzowane każdego roku tak żeby nie straciły na wartości. Wysokość waloryzacji zależy m.in. od inflacji. 

- Waloryzacja, która jest przeprowadzana 1 czerwca dotyczy osób, które jeszcze nie są emerytami. Waloryzacja marcowa dotyczy zaś osób, które już dostają emeryturę lub rentę – tłumaczy Kowalska-Matis. 

Przyszli emeryci, którzy zastanawiają się nad tym czy zakończyć aktywność zawodową, mogą sprawdzić ile, co miesiąc dostaną na swoje konto z ZUS. 

- Kwotę swojej przyszłej emerytury można poznać bardzo łatwo. Wystarczy skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który pozwala obliczyć wysokość emerytury osobom, które chcą sprawdzić, czy opłaca im się przejść na emeryturę w bieżącym roku – mówi Iwona Kowalska-Matis. 

Rzeczniczka dolnośląskiego ZUS radzi, aby przede wszystkim panie skorzystały z kalkulatora, zanim podejmą decyzję o przejściu na emeryturę. Różnice w wysokości emerytur dla kobiet i mężczyzn są niekiedy dosyć istotne i wynikają z tego, że panie pracują krócej, zarabiają mniej i żyją średnio statystycznie dłużej niż mężczyźni. 

- Panie mają także mniejszy kapitał emerytalny, gdyż przez część swojego życia są na urlopach związanych z wychowaniem dziecka. Tymczasem pracujący w tym czasie panowie ciągle płacą emerytalne składki – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Na dodatek kobiety w Polsce żyją dłużej niż mężczyźni, więc ten kapitał jest dzielony przez większą ilość miesięcy tzw. dożycia, dlatego kwota kobiecej emerytury jest z reguły niższa. 

 

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

Województwa Dolnośląskiego

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)