W Ząbkowicach Śląskich ruszyła zbiórka podpisów pod projektem ustawy „TAK dla In Vitro”

wtorek, 6.12.2022 09:55 1796 6

5 grudnia w Ząbkowicach Śląskich i w powiecie ząbkowickim ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o in vitro.

Koordynatorem zbiórki podpisów w powiecie ząbkowickim jest Joanna Pajkiert.

- Podpisy można składać w biurze poselskim Platformy Obywatelskiej w podwórku przy ulicy 1 Maja 7. Grupa wolontariuszy będzie zbierała także podpisy w najbliższą sobotę na ząbkowickim Rynku od godziny 10.00 do godziny 12.00. Każdy z mieszkańców może również wu nas biurze uzyskać listę i samodzielnie wśród znajomych, rodziny zbierać podpisy – mówiła podczas konferencji prasowej Joanna Pajkiert.

Założeniem projektu jest przeznaczenie środków na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym finansowanie procedury in vitro. Inicjatorzy chcą przeznaczyć na to co najmniej 500 milionów złotych rocznie.

 - W wyniku rządowego programu za czasów premiera Donalda Tuska i premier Ewy Kopacz w latach 2013-2016 na świat przyszło co najmniej 22 191 dzieci. Niestety, PiS po dojściu do władzy zlikwidował ten program. Chcemy przywrócić Polkom i Polakom możliwość korzystania z najskuteczniejszej metody leczenia niepłodności, jaką jest in vitro. In vitro jest znane i stosowane na świecie od ponad 40 lat – mówi posłanka Monika Wielichowska, która jest sekretarzem Społecznego Komitetu In Vitro i koordynatorką krajową zbiórki.

Posłanka przytacza dane mówiące o tym, że problem niepłodności dotyka 15-20 % par, które znajdują się w wieku prokreacyjnym. Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka około 3 milionów osób, a w 2021 roku liczba urodzeń spadła najbardziej od zakończenia II wojny światowej. Finansowe wsparcie państwa tych, którzy zmagają się z problemem niepłodności ma być jednym ze sposobów na zmianę tego trendu.

- Niepłodność to postępująca choroba cywilizacyjna. W przyszłości dotknie jeszcze wiele i wielu z nas. Musimy być na to przygotowani, przede wszystkim z perspektywy równego dostępu do leczenia  - przekonuje Monika Wielichowska.

Obywatelski projekt ustawy „TAK dla In Vitro” zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenie niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie mniejszej niż 500 mln zł. Rokrocznie minister będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji.

-Systemy plan leczenia niepłodności powinien obejmować aspekty fizyczne i emocjonalne człowieka. Bo leczenie niepłodności nie kończy się w momencie zapłacenia często kilkunastu, bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych. To przede wszystkim koszt emocjonalny – zawsze ciężki do poniesienia dla kogoś, kto spotyka się z diagnozą i leczenie musi odbyć się na własną rękę – dodaje posłanka Monika Wielichowska.

 

 

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

ona wtorek, 06.12.2022 11:51
bardzo dobry pomysł , popieram, więcej proszę tylko na ulice...
szofer wtorek, 06.12.2022 13:31
Na komputer Cię stać a żałujesz na dziecko
Adam środa, 07.12.2022 00:42
https://www.instytut-rodziny.pl/baza-wie
dzy/naprotechnologia/ Trzeba przestudiować, aby dyskutować .
Aaa wtorek, 06.12.2022 17:23
Sprzeciw wobec invitro polega na uznaniu za ludzi i tych...
Matka wtorek, 06.12.2022 13:34
Jak najbardziej jestem ZA.
wtorek, 06.12.2022 10:20
nareszcie. Zewsząd było słychać o zbieraniu podpisów a tu głucho...W...