W HALLOWEENOWYM KLIMACIE, INACZEJ...

piątek, 31.10.2014 12:30 3003 0

Krzysztof Woliński poleca, z satysfakcją i przyjemnością...

 

W HALLOWEENOWYM KLIMACIE, INACZEJ

 

W sali byłego sądu, w którym obecnie mieści się miejskie muzeum w Javorniku, widzowie mieli wyjątkową przyjemność uczestniczyć w spektaklu tanecznym, którego gwiazdą była Andrea Milnerova. W niecodziennej scenerii, zapowiadającej, również w Czechach jeden z przejawów amerykanizacji życia czyli „Halloweena” odbył się niecodzienny spektakl. Spektakl zatytułowany równie tajemniczo „Les Gouts-Reunis”, w którym A. Milnerovej towarzyszyło trio grające na instrumentach niezbyt często słuchanych i oglądanych: viola da gamba, flet oraz klawesyn.

Nazwa programu odwołuje się do muzyki komponowanej w XVIII stuleciu i całe widowisko przepojone było muzyką francuską i włoską z tego okresu. Brzmienie dźwięków tworzyło swoisty klimat wieczoru, a cudownym dopełnieniem i ilustracją rozbudzającą wyobraźnię były bez wątpienia, popisy taneczne. Z żalem należy przyznać, jak to również zauważyła, zapowiadająca wszystkie koncerty, pani Hana Polaszkova (dyrektor Kulturni Dom w Javorniku), że 22. Festiwal Karla Dittersa z Dittendorfu, powoli dobiega końca.

*************************

Ostatnim wydarzeniem, niewątpliwie będącym ozdobą i wieńczącym dzieło, będzie jednoaktowa opera komiczna W. A. Mozarta „Bastien i Bastienka”. Mozartowskiego brzmienia z bardzo wczesnego okresu twórczości artysty będzie można posłuchać w niedzielę 2 listopada o godz. 18.00w javornickim Domu Kultury. Gościem specjalnym będzie JAROMIR NOHAVICA - bas, który wystąpi, w roli Colasa. Będą mu towarzyszyć, w roliBastienki – Marketa Israel Vecerova – sopran oraz w roli Bastiena Martin Ptacek – tenor, a oprawę muzyczną zapewni Antiquarius Kvartet Praha pod batutą Vaclava Navrata.

*****************

Bilety na operę można kupić przed rozpoczęciem. Cena wstępu to 150 koron (normalne) i 75 (ulgowe dla dzieci, studentów i seniorów). Aktualna cena kursu wymiany w kantorach to ok. 15,6 złotych za 100 koron czeskich. Niestety, przynajmniej w tym roku organizatorzy nie gwarantują transportu dla polskich melomanów. Natomiast z kronikarskiego obowiązku chciałbym poinformować, że do Javornika można dojechać przez przejścia graniczne w Złoty Stok - Bila Voda lub Paczków – Bily Potok. Przykładowo, odległość z Ząbkowic Śląskich do Javornika to ok. 30 km, w jedną stronę. Niestety, za bilety na koncerty festiwalowe można zapłacić, jedynie czeskimi koronami.

 

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Woliński

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)