W gminie Stoszowice uchodźcy mieszkali w świetlicy wiejskiej i u prywatnych osób. Jak jest teraz?

czwartek, 23.3.2023 12:06 1399

W  pierwszych tygodniach agresji zbrojnej Rosji  na Ukrainie w gminie Stoszowice schronienie znalazło prawie 130 osób uciekających przed koszmarem wojny. Wspólnym wysiłkiem ludzi dobrych woli, samorządu gminy i darczyńców udało się zakwaterować ich u osób prywatnych i w świetlicy wiejskiej, a także wyposażyć w najpotrzebniejsze rzeczy. Jak po roku od wybuchu wojny wygląda w gminie Stoszowice sytuacja związana z uchodźcami z Ukrainy?

 W gminie Stoszowice największy napływ uchodźców z Ukrainy był na  przełomie marca i kwietnia  2022 r.  W świetlicy wiejskiej przygotowanej przez gminę przebywało  19 osób, w tym 10 dzieci . W prywatnych kwaterach ok. 110 obywateli Ukrainy, w tym 43 dzieci. Od 14 marca do szkoły podstawowej uczęszczało w szczytowym momencie  17 dzieci (8 do  SP w Budzowie i 9 do  szkoły filialnej).   Na ostatni dzień nauki szkolnej w roku szkolnym 2021/22 do szkoły uczęszczało łącznie 11 ukraińskich dzieci   (5 do  SP w Budzowie i 6 do  szkoły filialnej).  


- Obecnie na terenie gminy Stoszowice w prywatnych kwaterach przebywa 5 obywateli Ukrainy, w tym 1 dziecko, w lokalu gminnym nie ma już nikogo.  Z naszej wiedzy wynika, że jedno dziecko uczestniczy w nauczaniu  zdalnym w ukraińskim  systemie edukacji.  W roku szkolnym 2022/23  do szkoły uczęszcza 5 uczniów  ( 3 do  SP w Budzowie i 2 do  szkoły filialnej).  Uczniowie  uczestniczą w życiu szkoły, integrują się z  kolegami i koleżankami.  Uczęszczają na dodatkowe lekcje języka polskiego,  z którym radzą sobie coraz lepiej - mówi wójt gminy Stoszowice, Paweł Gancarz.