Uwierzyła, że wygrała w świątecznej loterii ponad 3 tysiące, a padła ofiarą oszusta

wtorek, 28.11.2023 15:12 1867 3

41-letnia mieszkanka powiatu ząbkowickiego na komunikator internetowy dostała informację, że wygrała na świątecznej loterii ponad 3 tysiące złotych. Odebrana wygranej była jednak połączona ze spełnieniem jednego warunku: udostępnienia wygenerowanego kodu BLIK. Kobieta uwierzyła oszustowi i zamiast wygrać straciła na rzecz przestępcy ponad 800 złotych.

Okres przedświąteczny to szał zakupów, który rozpoczyna się już w listopadzie. Black Friday, Cyber Monday i inne promocje posezonowe czy przedsezonowe powodują, że kupujemy więcej niż zazwyczaj często tracąc zdrowy rozsądek i rozeznanie co, gdzie i jak zawiadamiamy. Ten czas wykorzystują oszuści. Dopłaty do paczek, fałszywe domeny sklepowe znanych marek z atrakcyjnymi promocjami to najczęściej wykorzystywane w tym czasie sposoby, by dostać się do naszych pieniędzy.

Przekonała się o tym 41-letnia mieszkanka powiatu ząbkowickiego, której oszust wmówił, że wygrała w świątecznej loterii ponad 3 tysiące złotych. W tym celu wykorzystał popularny komunikator internetowy i podszywając się pod jednego z jej znajomych poinformował kobietę o wygranej. Jednak, by uzyskać pieniądze, 41-latka musiała wygenerować i udostępnić mu kod BLIK. Wygrana duża więc mieszkanka powiatu ząbkowickiego zrobiła, co kazał jej przestępca i potwierdziła transakcję. Z konta kobiety zniknęło ponad 800 zł. Oszust przekonywał, że pieniądze wrócą do niej wraz z wygraną i namawiał na kolejne wypłaty, jednak 41-latka nie dała się już nabrać. Sprawę zgłosiła na policję.

Pamiętajmy, aby w trakcie przedświątecznych zakupów i promocji zachować przede wszystkim zdrowy rozsądek, bo jest to nasza pierwsza linia obrony. Oszuści bez skrupułów wykorzystają nasz pośpiech, nieuwagę czy też niewiedzę.
Nie dajmy się zwieść wyjątkowym okazjom i dużym promocjom. Sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy, jego historię, opinie o nim. Jeśli to możliwe, kupujmy płacąc za pobraniem. Nie korzystajmy z rozsyłanych nam linków, na strony sprawdzonych sklepów wchodźmy wpisując adres w przeglądarkę, unikniemy podszywających się stron. Nie udostępniajmy swoich numerów PIN, loginów, kodów BLIK i haseł do bankowości elektronicznej.

asp. szt. Katarzyna Mazurek
Oficer Prasowy
Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich

foto: pixabay

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Dagma środa, 29.11.2023 08:08
Typowy Dolny Śląsk, wygrała to najlepiej niech teraz złamie nogę...
Kozak środa, 29.11.2023 08:29
Ukraina jest nadal i okradaja Polaków ich nie było to...
wtorek, 28.11.2023 19:33
Dobrze jej tak!