Trzy obiekty z naszego powiatu nominowane w plebiscycie National Geographic "Cuda Polski 2024"!

poniedziałek, 13.5.2024 16:00 2194 0

W tegorocznej edycji plebiscytu National Geographic "Cuda Polski" 2024 nominowano 48 miejsc, obiektów czy też obszarów, charakteryzujących się szczególnymi walorami architektonicznymi, krajobrazowymi oraz turystycznymi. W każdym województwie wyłoniono 3 takie miejsca. Dolny Śląsk reprezentują 3 jednostki z naszego powiatu: Miasto Krzywej Wieży, Twierdza Srebrna Góra oraz Pałac Marianny Orańskiej.

Głosowanie trwa od 6 maja do 6 czerwca, do godz. 23.59. Zagłosować może każdy, szczegółowy regulamin znajdziecie TUTAJ, zagłosować TUTAJ, a obejrzeć listę wszystkich nominowanych miejsc TUTAJ.

Nominowane pozycje zobrazowano fotografią oraz krótkim opisem. Miasto Krzywej Wieży, czyli oczywiście Ząbkowice Śląskie ujęte zostały "z lotu ptaka" i opisane tak:
- Ząbkowice Śląskie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie znajduje się Krzywa Wieża, do której można wejść, zwiedzić jej wnętrze oraz wejść na samą górę, na dach, skąd rozpościera się zapierający dech widok. Przy dobrej widoczności można dostrzec Twierdzę Srebrną Górę, Śnieżnik a nawet Śnieżkę.

Organizatorzy plebiscytu przedstawili również fotografią z powietrza Twierdzę Srebrna Góra, majestatyczny fort w Górach Sowich i opisali tak:
- Jest obiektem unikatowym w skali całej Europy. I to nie tylko dlatego, że jest największą górską fortyfikacją na Starym Kontynencie. Twierdza Srebrna Góra to ciekawa, wielowątkowa historia sięgająca XVIII wieku, ale i II wojny światowej, to niesamowite górskie widoki, to miejsce, w którym całe rodziny mogą spędzić wyjątkowo czas.

Frontowa część neogotyckiego Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim również również przedstawiona "z lotu ptaka", ujmując kompleks parkowy i okoliczne wzgórza.
- Perła neogotyckiej architektury na Dolnym Śląsku, usytuowana na wzgórzu i otoczona przepięknym kompleksem parkowym, gdzie królewna niderlandzka spędziła wiele lat swojego życia. Do dziś budowla imponuje swoją okazałością i kunsztem wykonania pomimo tego, że wiele jej elementów znajduje się w innych zakątkach Polski - opisuje National Geographic.

foto: UM Ząbkowice Śl., UM Kamieniec Ząbkowicki, MKiDN

Dodaj komentarz

Komentarze (0)