komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

Trzech polskich alpinistów, w tym Denis Urubko, odznaczonych za uratowanie Elisabeth Revol [Foto, Wideo]

poniedziałek, 23.9.2019 08:23 , komentarze: 0 , odsłony: 1173
kategorie artykułu:

Ambasador Francji, Pierre Lévy odznaczył Legią Honorową w randze kawalera trzech polskich alpinistów: Adama Bieleckiego, Jarosława Botora i Denisa Urubkę w uznaniu za uratowanie francuskiej alpinistki, Elisabeth Revol. 

Trzej bohaterowie zeszłorocznej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, odebrali najwyższe odznaczenie przyznawane przez państwo francuskie, podczas gali zorganizowanej 21 września w ramach Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Czwarty z ekipy ratowniczej, Piotr Tomala, otrzymał to odznaczenie w dniu 13 lipca 2019 r. w Rezydencji Ambasadora Francji w Warszawie.

- Wyróżnienie to jest wyrazem uznania dla wartości, których jesteście uosobieniem. Odwagi, przekraczania własnych możliwościowi, pasji, solidarności, umiłowania wolności. To w imię tych wartości zdobywacie szczyty świata. W styczniu 2018 roku postanowiliście zorganizować akcję ratowniczą ostatniej szansy. Ruszyliście na Nanga Parbat na pomoc dla Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza. Nasze myśli biegną dzisiaj w stronę Tomka, którego nie udało się uratować - mówił Ambasador Francji, Pierre Lévy. - Wasz niezwykły, wspólny wysiłek umożliwił uratowanie mojej rodaczki. Wasz profesjonalizm i doświadczenie, z których od dawna jesteście znani wśród himalaistów pozwoliły doprowadzić do zakończenia akcji ratowniczej, przez wielu ekspertów uznanej za bohaterską, przez wiele innych osób, za cud.  Panowie, to wyróżnienie jest świadectwem wdzięczności i uznania Republiki Francuskiej. 

Odznaczeni uhonorowani zostali owacjami na stojąco. 

- Bardzo czuję ciężar i wagę tego wyróżnienia. Jestem bardzo wzruszony - mówił Adam Bielecki. - Sport, który uprawiamy jest piękny. To święto, które mamy tutaj od kilku dni jest tego dowodem. Widzę szereg uśmiechniętych twarzy, widzę ten błysk w oczach ludzi, którzy opowiadają o kolejnych planowanych przygodach, ale z drugiej strony wiemy, że z tym sportem wiąże się ryzyko. Pomimo tego, że jesteśmy sportowcami, realizujemy swoje cele sportowe, ciężko się do ich realizacji przygotowujemy, trenujemy i pracujemy to wiadomo, że wobec życia ludzkiego wszelkie nasze cele sportowe przestają mieć jakiekolwiek znaczenie, bo życie ludzie jest największą wartością. Dla mnie ta nagroda jest dowodem na słuszność zasady, która towarzyszy wspinaniu od zawsze, a mianowicie jeśli ktoś w górach woła o pomoc to jeżeli tylko jesteśmy w stanie na miarę naszych możliwości , jesteśmy zobowiązani tą pomoc udzielić. Tak było jest i tak zawsze powinno pozostać. 

 

Wasze komentarze

piątek, 18.9.2020 10:07
wtorek, 15.9.2020 10:38
poniedziałek, 14.9.2020 13:45
poniedziałek, 14.9.2020 12:12
piątek, 11.9.2020 09:55
środa, 9.9.2020 08:22
wtorek, 8.9.2020 11:09
1
czwartek, 3.9.2020 09:42
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe