Trzech oszukanych na "akcje Orlenu" w ciągu dwóch dni! Stracili ponad 50 tysięcy złotych

czwartek, 22.9.2022 08:33 1106 1

Uwaga!!! W ciągu zaledwie dwóch dni policjanci  przyjęli 3 zgłoszenia o oszustwie na „inwestycje w akcje Orlen” w powiecie ząbkowickim. Skuszeni ofertą szybkiego zysku pokrzywdzeni stracili łącznie ponad pięćdziesiąt tysięcy złotych. Ponownie apelujemy o ostrożność, a przede wszystkim rozsądek. Gwarantowany wysoki zysk powinien być dla nas sygnałem, że oferta wymaga dokładniejszego sprawdzenia.

 

21 września na komisariat w Ziębicach zgłosił się 42-letni mężczyzna, który złożył zawiadomienie o przestępstwie. Został oszukany. Kilka miesięcy wcześniej na jednym z portali społecznościowych zobaczył reklamę inwestycji w akcje spółki Orlen. Zachęcony wysokimi, gwarantowanymi zyskami zostawił numer telefonu.

- Kilka dni później skontaktował się z nim konsultant firmy. Rzekomy przedstawiciel miał wschodni akcent i namówił pokrzywdzonego na zainstalowanie w swoim telefonie aplikacji AnyDesk, która miał być niezbędna do inwestycji. Po zalogowaniu się podał oszustowi hasło, które jak ten twierdził miało być jego numerem klienta. Przez następne miesiące „konsultant inwestycyjny” kontaktował się z pokrzywdzonym kilkukrotnie. Przekonał 42-latka do wpłaty na wskazane konto ok. 900 złotych, by następnie za pomocą zainstalowanej aplikacji pokazać mu jak się inwestuje. Kiedy okazało się, że mieszkaniec gminy Ziębice nie zorientował się, że został oszukany, przestępcy poszli o krok dalej. Polecili mu ściągnąć na komputer dodatkową aplikację TeamViewer by, jak przekonali mężczyznę, mógł otrzymać zyski z inwestycji. W tym czasie zawarli kilka umów pożyczkowych z tzw. parabankami na łączną kwotę ponad 18 tysięcy złotych - mówi asp. sztab. Katarzyna Mazurek z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich.

Nie było to jedyne takie zawiadomienie przyjęte przez ziębickich policjantów ostatnim czasie.

- Zaledwie dzień wcześniej do komisariatu zgłosiła się kobieta, która zawiadomiła, że padła ofiarą oszustów. 70-latka straciła prawie 34 tysiące złotych. Pokrzywdzona również chciała zainwestować w akcje Orlenu. Znalazła reklamę na jednym z portali społecznościowych i dalej sprawy potoczyły się niemal identycznie jak w przypadku 42-latka. Najpierw inwestycja ok. 1000 złotych i przelanie ich na wskazane konto, ściągnięcie aplikacji AnyDesk, a następne zaciągnięte kredyty i przelane pieniądze - informuje oficer prasowa ząbkowickich policjantów. 

W ciągu zaledwie 2 dni policjanci przyjęli zawiadomienia od 3 różnych osób o oszustwie gdzie przestępcy wykorzystywali ten sam schemat działania.

- Ponownie apelujemy o rozsądek i ostrożność. Jeżeli chcemy inwestować poczytajmy najpierw w jaki sposób to zrobić bezpiecznie. Koncern Orlen na swojej stronie również udostępnił „ostrzeżenie przed oszustami” czyli w jaki sposób inwestować by nie dać się oszukać. Jednocześnie ostrzegamy by pod żadnym pozorem nie instalować programów, o które proszą nas nieznajomi ani podawać im loginów i haseł do bankowości internetowej - przestrzega policjantka

 

 

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Lucek piątek, 23.09.2022 00:09
Jak to możliwe, skoro cały czas na okrągło wszędzie trąbią...