Teatralne projekty roku 2021 w ZSP w Ziębicach - podsumowanie

poniedziałek, 27.12.2021 13:00 801 0

Dobiega końca rok wielkich literackich jubileuszy związanych z 100. rocznicą urodzin wybitnych twórców – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza i Stanisława Lema. Z tej racji był to rok niezwykle bogaty w różne wydarzenia kulturalne: wystawy, spektakle, koncertyi spotkania inspirowane Ich twórczością. W naszej szkole owe rocznice literackie także nie przeszły bez echa.

Od września do grudnia realizowaliśmy dwa teatralne projekty: „Niebo złote ci otworzę …” o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim i „Przyszli zobaczyć poetę” o Tadeuszu Różewiczu. Dzięki finansowemu wsparciu Powiatu Ząbkowickiego i Gminy Ziębice mieliśmy nie tylko możliwość udziału w ciekawych kulturalnych wydarzeniach, ale i stworzyliśmy własny spektakl.  Poniżej - krótka relacja z najciekawszych działań podejmowanych w ramach projektów:

Wrocław śladami Tadeusza Różewicza

Nową odsłonę Wrocławia mieliśmy okazję poznać dzięki wycieczce do stolicy Dolnego Śląska. Przemierzyliśmy ją śladami wybitnego współczesnego poety Tadeusza Różewicza, dla którego Wrocław był przez 46 lat miejscem zamieszkania i twórczości.

Wycieczka rozpoczęła się od ulicy Glinianej 55, przy której mieściło się pierwsze mieszkanie Poety, potem udaliśmy się na Januszowicką 13, gdzie Tadeusz Różewicz mieszkał wraz z rodziną przez prawie trzy dekady. Z Januszowickiej spacerkiem, i zapewne trasą samego Poety, przeszliśmy do Parku Południowego, by podziwiać piękny staw, obserwować kaczki i spróbować odnaleźć ulubioną ławeczkę twórcy.

Najbardziej emocjonująca była dla nas wizyta na Biskupinie, na ulicy Promień. Tam  zupełnie nieoczekiwanie spotkaliśmy się z synem Pana Różewicza, który powitał naszą szkolną wycieczkę z dużą życzliwością. Poczuliśmy trochę aurę samego Twórcy, który, jak opowiadał nam przewodnik wycieczki – pan Piotr Klimczak z Oddziału IPN we Wrocławiu, był człowiekiem pogodnym i serdecznym.

 

Spektakl w Capitolu

Spektakl „Trzej muszkieterowie” w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu to następne wydarzenie zorganizowane dla uczestników projektu. Dla niektórych z nas był to pierwszy pobyt w tym teatrze. Wspaniała scenografia, znakomita gra aktorska, muzyczne, choreograficzne i taneczne popisy dostarczyły nam niezwykłych wrażeń i zachęciły do kolejnych wyjazdów.

 

Warsztaty teatralne

Dla niektórych uczniów naszej szkoły pan Andrzej Szubski – aktor Teatru Polskiego w Poznaniu, jest postacią znaną, gdyż jako trener teatralny bywał w naszej szkole wiele razy. W tym roku na teatralną edukację pana Andrzeja zapisali się sami nowicjusze –uczennice z klasy 2loa, 3 tl i „rodzynek” – Kuba z 1bs. Nie sądziliśmy, że wykonywanie zadań aktorskich może być niekiedy wyczerpujące, ale i nie sądziliśmy, że po 5 dniach współpracy z aktorem stać nas będzie na spektakl – i to w naszym wykonaniu.

 

Etiuda teatralna

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, obostrzenia, hybrydę, itd. mieliśmy bardzo małą żywą publiczność, ale przygotowaliśmy i nagraliśmy etiudę inspirowaną poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza.  Co prawda, zostaliśmy już trochę przygotowani przez nasze polonistki – opiekunki projektu, ale dopiero dzięki warsztatom z panem Andrzejem Szubskim „weszliśmy w role”, „doświadczyliśmy” życia Patronów  naszych projektów.

 

Podsumowanie

Realizacja obu projektów była dla nas cennym przeżyciem: dała możliwość doświadczenia poezji, a nie tylko uczenia się jej z podręczników. Wzięliśmy udział w ciekawych wyjazdach, wreszcie, mogliśmy stworzyć cos naprawdę naszego – naszą  teatralną etiudę.

Dziękujemy władzom samorządowym Powiatu Ząbkowickiego i Gminy Ziębice, panu Andrzejowi Szubskiemu, panu Piotrowi Klimczakowi z IPN we Wrocławiu i opiekunkom projektów za finansowe wsparcie i merytoryczną pomoc.

Rezultaty pracy w trochę trudnym roku pandemii, nauki zdalnej i hybrydy nie są w naszym przypadku takie małe – przynajmniej dla miłośników teatru, poezji i integracji przez kulturę.

 

Uczestnicy projektu – uczniowie klas 2lo, 3 LO, 3tl i 1bs ZSP Ziębice

Dodaj komentarz

Komentarze (0)