komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 5 grudnia 2020

Sabiny, Krystyny

Tajemnicze strzałki w Ząbkowicach

czwartek, 10.9.2015 13:16 , komentarze: 5 , odsłony: 9785
kategorie artykułu:

Na poboczach dróg w Ząbkowicach Śląskich pojawiły się żółte strzałki, a niedaleko nich pozaznaczane różne punkty. Naszych Czytelników zastanawiało, czemu mają one służyć.

Strzałki i punkty pojawiły się zarówno wzdłuż drogi krajowej nr 8, dróg wojewódzkich, jak i gminnych, ale tylko w obrębie gminy Ząbkowice.  Niektórzy żartują, że to oznaczenia, jak trafić do złotego pociągu, ale prawda jest bardziej przyziemna. Okazuje się, że są to punkty potrzebne do aktualizacji geodezyjnej zleconej przez Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich.

- Firma zakłada osnowy 3 klasy w Ząbkowicach Śląskich, po części wykorzystują stare punkty, po części zakładają nowe.  Na podstawie tych punktów mierzy się działki, robi się pomiary budynków itd.  Prace te są związane z nowym rozporządzeniem, które mówi, że wymagana jest osnowa szczegółowa trzeciej klasy, a Ząbkowice akurat takiej nie posiadały. Podobne prace będą prowadzone w Srebrnej Górze – informuje Doba.pl Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Ząbkowicach Śląskich.

- Wykonywana jest modernizacja geodezyjnej osnowy poziomej. Są to takie punkty, z których geodeci korzystają przy wykonywaniu różnych pomiarów.  Nasze prace potrwają do około końca października – mówi Doba.pl Piotr Urbanek z firmy Vertical z Żor, wykonawcy pomiarów.

Za Wikipedią:

  1. Pozioma osnowa geodezyjna w Polsce - zbiór punktów, które mają położenie wyznaczone w państwowym systemie odniesień przestrzennych, których współrzędne (X, Y) zostały określone przy zastosowaniu technik geodezyjnych oraz określono błąd ich wyznaczenia. Osnowy geodezyjne realizują fizycznie przyjęty układ współrzędnych, czyli tworzą układ odniesienia dla prac geodezyjnych i kartograficznych. Osnowa trzeciej klasy to osnowa szczegółowa – stanowią ją punkty wyznaczone w sieciach będących rozwinięciem podstawowej osnowy geodezyjnej, a stopień ich zagęszczenia jest uzależniony od stopnia zurbanizowania terenu

 

 

Wasze komentarze

Trzeci stopień osnowy - bardzo fajna rzecz. Oby wiecej powiatow...
poniedziałek, 14.09.2015 13:10 autor: inet
Ja naprawdę jestem zadowolony , że w Ząbkowicach zakłada...
niedziela, 13.09.2015 17:07 autor: Karol
droga do złotego pociągu! Padłem
piątek, 11.09.2015 10:30 autor:
czwartek, 3.12.2020 21:36
2
czwartek, 3.12.2020 09:35
wtorek, 1.12.2020 10:49
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa