komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 5 grudnia 2020

Sabiny, Krystyny

Szczyty można zdobywać w każdym wieku

środa, 2.9.2015 10:11 , komentarze: 0 , odsłony: 2726
kategorie artykułu:

Okazuje się, że szczyty można zdobywać w każdym wieku i nie tylko ludzie młodzi mogą rozwijać swoje pasje.Takim przykładem jest działalność Ząbkowickego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który znalazł dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i poznawanie bliskich okolic i dalszych stron świata.

 

Pomysł narodził się podczas realizacji  projektu dotyczącego potraw regionalnych, wtedy to właśnie powstał  Klub Miłośników Gór, który przy ZUTW działa prężnie od roku, wraz z jego członkiniami i członkami wędruje od samego początku Nadleśniczy Misiek Marucha, to mała maskotka; podarunek od Nadleśnictwa Bardo, ma on być duchem opiekuńczym na górskich szlakach. Klub ma już za sobą trochę szczytów zdobytych w Sudetach, jego członkowie, jeździli też do Norwegii czy Ukrainy i nnych miejsc. Są też dalsze plany, w przyszłym roku kolejne szczyty klubowicze chcą zdobywać po partnersku, razem z Czechami, projekt jest w przygotowaniu i będzie realizowany w ramach współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie. A jak na razie to klubowicze czeskie siostry i braci pozdrawiają na górskich szlakach.

Tak było i tym razem, odbyła się kolejna z wypraw 29 sierpnia, była to już ósma  wyprawa w tym roku w ramach zdobywania Korony Sudetów, a 4 wycieczka w Góry Bialskie.Trasa była bardzo ciekawa, wyjazd zaplanowano z Ząbkowic do Bielic, a potem przejście na szlaki. W składzie 24 osobowym pod przewodnictwem Zofii Susz i sudeckiego przewodnika Włodzimierza Jankiewicza piechurzy wyruszyli na sudeckie szlaki. Celem było zdobycie szczytu tak istotnego dla trzech koron, Polski, Sudetów i Ziemi Kłodzkiej Kowadła (Kowadlina) 989 npm, granicznego szczytu w południowej części. Po drodze było pełno malowniczych miejsc na zielonym i niebieskim szlaku, dla miłośników przyrody smaczne jeżyny i nauka o gatunakch drzew, ciekawe opowieści i podziwianie gnejsowych skał. Na polsko-czeskiej granicy dotarliśmy do Przełęczy Peklo, po czeskiej stronie do Nyznerovskich Vodopadów.

Warto też było się wybrać ze względu na ciekawe miejsca historyczne, nadarzyła  się okazja poznania szlaku Havla, przewodnik opowiadał o ważnych wydarzeniach dla Polski, i spotkaniach działaczy  polskiej i czechosłowackiej opozycji demokratycznej w 1988 roku zorganizowanej przez Solidarność Polsko-Czechosłowacką, które miały miejsce na granicy Polski i Czech.

Po wyczerpujących i relaksacyjnych wędrówkach chwilowo w deszczu czy momentami przy słonecznej aurze na uczestników czekały smażone i grillowane pstrągi w Łowisku i smażalni  "Raj Pstrąga" w Goszowie i ja też tam z nimi byłam ..rybę jadłam..wodę źródlaną piłam, i  to co widziałam, to Wam opisałam.

 

Anna Magdalena Pokryszka

 

Wasze komentarze

czwartek, 3.12.2020 21:36
2
czwartek, 3.12.2020 09:35
wtorek, 1.12.2020 10:49
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele