Szachowe warsztaty online. Zachęcamy do nauki

czwartek, 7.1.2021 10:37 1407 0

Rozpoczął się cykl warsztatów online szachowych dla dzieci i dorosłych! Zachęcamy wszystkich do wspólnej nauki!

Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Szachy rozgrywa się na szachownicy, kwadratowej planszy podzielonej na 64 kwadratowe pola (osiem na osiem) o dwóch naprzemiennych kolorach, podobna do warcabnicy używanej w warcabach. Bez względu na rzeczywisty kolor pól, jaśniejsze nazywa się „białymi” (bądź „jasnymi”), zaś ciemniejsze określa się jako „czarne” (lub „ciemne”).

Umowne są też nazwy graczy oraz jego bierek: jaśniejsze bierki nazywane są „białymi”, ciemniejsze bierki z kolei noszą nazwę „czarnych”; z tego względu gracza posługującego się białymi bierkami nazywa się „białym”, a gracza korzystającego z czarnych bierek – „czarnym”. Szachownicę ustawia się tak, by w lewym dolnym rogu planszy znajdowało się czarne pole (stąd w prawym dolnym musi znajdować się białe). Każdy gracz dysponuje szesnastoma bierkami.

Codziennie, począwszy od 5 stycznia do 16 stycznia, na profilu facebookowym Ząbkowickiego Centrum Kultury i Turystyki będą pojawiać się dwie lekcje szachów (o godz. 11:00)

LEKCJA 1: https://www.youtube.com/watch?v=gxxxD9IITzs

Dodaj komentarz

Komentarze (0)