komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

Sytuacja związana z koronawirusem w powiecie ząbkowickim - środa 25 marca

środa, 25.3.2020 15:18 , komentarze: 0 , odsłony: 4799
kategorie artykułu:

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ząbkowicach Śl. przekazuje dane związane z sytuacją epidemiologiczną w powiecie ząbkowickim. 

fot.pixabay

 

KOMUNIKAT NR 27  GODZ. 15.00  2020-03-25

Aktualne informacje z terenu powiatu ząbkowickiego dotyczące sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2/COVID-19: 

  1.      z podejrzeniem zakażenia koronawirusem na oddziałach zakaźnych w szpitalach - 0 osób; 
  2.      osoby objęte nadzorem epidemiologicznym - 24 osoby;
  3.      osoby objęte kwarantanną - 189 osób (w tym 153 osoby objęte obowiązkową kwarantanną dla osób przyjeżdżających do kraju z zagranicy).

 ---------------------

Kontrola sanitarna

Kontrola sanitarna przeprowadzana jest na granicach kraju - również w portach lotniczych i morskich. Podróżny otrzymuje do wypełnienia formularz, w którym podaje swoje podstawowe dane osobowe, namiary, a także deklarację stałego lub czasowego miejsca pobytu. Wskazują też ,skąd przyjeżdżają, gdzie byli.

Osobom przyjeżdżającym do kraju może być też mierzona temperatura. Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, temperatura powyżej 36.6 nie oznacza, że ktoś jest chory lub jest nosicielem koronawirusa - warto to jednak sprawdzić. Uwaga, temperatura w normie nie jest jednak gwarantem tego, że dana osoba jest zdrowa. W części przypadków zakażenie może przebiegać bezobjawowo.

 

Nadzór epidemiologiczny

Taki nadzór trwa 14 dni i odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Przeprowadzany jest „na wszelki wypadek” np. w sytuacji, gdy ktoś pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, ale nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub osobą chorą.

Najlepszym wyjściem jest wtedy praca zdalna, maksymalne ograniczenie kontaktów z innymi osobami i wyjść z domu. Dwa razy dziennie należy mierzyć sobie temperaturę i uważnie kontrolować swój stan zdrowia.

 

Kwarantanna

Dotyczy osób zdrowych, o których wiadomo, że miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca obowiązkową kwarantanną objęte są wszystkie osoby wracające z zagranicy.

Uwaga, osoba wracająca z zagranicy niemająca możliwości odbycia kwarantanny w domu, będzie odbywać ją w miejscu wskazanym przez służby w ośrodku (taka informacja zostanie przekazana podczas przekraczania granicy).

Taka osoba przez dwa tygodnie (liczone od chwili ostatniego kontaktu z zakażonym lub dnia powrotu z zagranicy) ma całkowity zakaz wychodzenia z domu - nawet gdy czuje się dobrze i nie przejawia żadnych objawów choroby. Dotyczy to również wizyt u lekarza, wyjść do sklepu, spacerów w psem. U osoby odbywającej kwarantannę zakazane są również odwiedziny.

Gdy taka osoba poczuje się gorzej, szczególnie jeśli pojawi się gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinna natychmiast zawiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

 

Wasze komentarze

czwartek, 17.9.2020 20:53
1
środa, 16.9.2020 11:46
2
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec