komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 18 maja 2021

Eryka, Feliksa

Sylwia Winnik ocala od zapomnienia historie dzieci z Pawiaka

piątek, 25.9.2020 12:02 , komentarze: 2 , odsłony: 2150
kategorie artykułu:

Sylwia Winnik, pochodząca z Ząbkowic Śląskich autorka, promowała w rodzinnym mieście swoją najnowszą książkę "Dzieci z Pawiaka", w której ocala od zapomnienia dramatyczne losy najmłodszych więźniów.

Sylwia Winnik w swojej twórczości postawiła na autentyczne historie. Zarówno w bestsellerowych "Dziewczętach z Auschwitz", jak i "Tylko przeżyć" oraz w najnowszej pozycji "Dzieci z Pawiaka" przedstawia wspomnienia osób, które przeszły przez piekło wojny. Historie te niosą za sobą szczególne emocje, poruszają czytelnika do głębi.

We wtorek 22 września autorka w spotkała się z czytelnikami w Ząbkowicach Śląskich, gdzie opowiadała o pracy nad najnowszą swoją książką "Dzieci z Pawiaka".

 

Wydawnictwo Znak, które nakładem ukazały się Dzieci z Pawiaka", tak opisuje książkę:

Piekło Pawiaka widziane oczami dziecka.

Pawiak – największe więzienie gestapowskie na terenach Polskich. Trafiały do niego całe rodziny, również kobiety w ciąży. Karę odbywały tam również dzieci i młodzież, która angażowała się w działalność konspiracyjną. „Dzieciństwo" było dla nich pustym słowem, odległym wspomnieniem, nieznanym stanem beztroski.

Jan spędził 2 pierwsze lata swojego dzieciństwa w celi. Nie znał innego świata. Więzienie było da niego jedynym domem.

Emilię zgarnęli w szóstym miesiącu ciąży. Jako pierwszy na Pawiak trafił jej mąż. Lilii, ich córka urodzona w więzieniu, do dziś nie potrafi spokojnie czytać wspomnień katowanego tam ojca.

Janina, pseudonim Mirka, już w wieku dziesięciu lat postanowiła pomagać mamie w działalności konspiracyjnej. Jako dwunastolatka została zaprzysiężona jako samodzielna łączniczka. Gdy miała czternaście lat, aresztowało ją Gestapo. Trafiła prosto do piekła Pawiaka.

Sylwia Winnik w swojej nowej książce dotarła do niepublikowanych dotąd opowieści i osobistych zdjęć bohaterów tamtych wydarzeń. Każda z ich historii pokazuje, że mimo wszystko warto wierzyć w człowieka i w dobro.

foto: Biblioteka Publiczna Miasta I Gminy Ząbkowice Śląskie

 

Wasze komentarze

KTO MORDUJE W ZŁOTYM STOKU JEŚLI MOŻNA WIEDZIEĆ ODKRYWCÓW PRZY...
poniedziałek, 28.09.2020 07:43 autor: PROKURATURA
dzisiaj, 3 godz temu
7
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe