Sprawdź, czy masz ważny dowód!

czwartek, 9.5.2024 09:40 202 0

Blisko 3 mln Polaków będzie musiało stawić się w 2024 r. w urzędzie, by wyrobić dowód osobisty. Pomimo postępującej cyfryzacji spotkanie z urzędnikiem w dalszym ciągu jest koniecznością. Opieszałość lub przeoczenie daty ważności dowodu może kosztować nawet 5000 zł !

Cyfryzacja i umożliwienie korzystania z dowodów osobistych za pośrednictwem aplikacji mObywatel nie wystarcza. Urzędnicy w dalszym ciągu przynajmniej raz na dziesięć lat chcą zobaczyć każdego dorosłego obywatela. Pretekstem wciąż pozostaje wymiana dowodu osobistego. W 2024 r. obowiązkowa wymiana dowodu osobistego czeka ponad 2,7 mln Polaków. To przede wszystkim osoby, które urodziły się w 1996 r., a które swoje pierwsze dowody osobiste odbierały w 2014 r. Dowód będą musieli wymienić także wszyscy Polacy, którzy po raz ostatni robili to w 2014 r.

Dowód osobisty można wyrobić w urzędzie gminy – wówczas nie musimy składać wniosku lub składając takowy przez internet. W drugim przypadku niezbędne jest wcześniejsze wyrobienie profilu zaufanego lub posiadanie kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego lub certyfikatu podpisu osobistego.

Urząd i tak jednak będziemy musieli ostatecznie odwiedzić, by urzędnik mógł pobrać nasze odciski palców i wzór podpisu. Trzeba zrobić to maksymalnie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. W przeciwnym razie będziemy musieli złożyć kolejny i procedura rozpocznie się od nowa. Tyle samo czasu urzędnicy będą mieli, by wyrobić nam nowy dowód.

Warto sprawdzić, do kiedy ważny jest dowód osobisty, ponieważ bez niego nie załatwimy innych urzędowych spraw oraz będziemy mieli trudności w podróżowaniu, także po strefie Schengen, oraz w korzystaniu z usług bankowych.

 

Przypominamy !!!

Potrzebujesz wyrobić dowód osobisty, załatwić sprawę w Urzędzie Stanu Cywilnego czy potwierdzić Profil Zaufany !!!

Możesz to zrobić w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich przy ul. 1 Maja 15, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania!

Ząbkowicki Urząd czynny jest od pon-piąt. w godzinach 7.00 - 15.00, a w każdy poniedziałek czynny do godz. 18:00 !!!

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)