komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 19 października 2018

Ziemowita, Jana

Spotkanie z prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli w artystycznym ogrodzie u stóp wież pałacu K. F. Schinkela w Kamieńcu Ząbkowickim

poniedziałek, 8.10.2018 14:59 , komentarze: 4 , odsłony: 2858
kategorie artykułu:

Początkiem jesieni prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli w ramach działalności stowarzyszenia Działanie na rzecz ochrony krajobrazu wiejskiego idee: P. J. Lenne ponownie odwiedził okolice Kamieńca Ząbkowickiego. 24 września odbyło się spotkanie przedstawicieli (prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli, arch. kraj. Paula Kopczyk, Anetta Zacharska specjalista ds. turystyki) z Małgorzatą Kuś (ShataQS), w jej wyjątkowym ogrodzie, miejscu gdzie miesiąc wcześniej odbyło się niesamowite wydarzenie z inicjatywy artystki pod nazwą „Poznaj Swojego Sąsiada”. Przy pomocy koła gospodyń wiejskich ze Starczowa i wielu zaangażowanych wolontariuszy z sukcesem udało się zorganizować przyjęcie integrujące lokalnych mieszkańców promując lokalne bio-produkty i działalność artystyczną.

Spotkanie prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli z Małgorzatą Kuś (ShataQS). Fot. Paula Kopczyk

Powodem tego wyjątkowego spotkania była wspólna ocena obecnych możliwości promocji, rozwoju i wsparcia lokalnych gospodarstw rolnych, które tworzą charakterystyczny krajobraz gminy wyróżniający się niezwykłymi walorami kulturowymi i historycznymi. Jak twierdzi prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli: "Niezrozumienie ze strony władz gminy wartości zależności pomiędzy krajobrazem kulturowymi i ekonomiczną działalnością lokalnych gospodarzy rolnych, którzy są swoistymi strażnikami, chroniącymi i pielęgnującymi otulinę kompleksu pałacowo-parkowego, powoduje uniemożliwienie zrównoważonego rozwoju regionu i wykorzystania potencjału miejsca.”

Ten krajobraz o wyjątkowych walorach historycznych i przyrodniczych, (porównywany do znanego już na całym świecie regionu Poczdamu, wpisanego na światową listę dziedzictwa UNESCO), sieć miejscowości, zabytkowych obiektów i szlaków przyrodniczych nie są wykorzystane także w celach turystycznych, tym samym ekonomicznych. Proekologiczna bieżąca działalność i podjęta inicjatywa Małgorzaty Kuś (ShataQS) zmierzająca m. in. do aktywizowania mieszkańców i wspólnego dbania o piękno tradycji lokalnych miejscowości spotkała się z dużym uznaniem profesora. Spotkanie grupy i przeprowadzone rozmowy tylko umocniły przekonanie o potencjalnych pozytywnych efektach, jakie mogą przynieść m. in. wspólne przedsięwzięcia.

W ramach aktywności stowarzyszenia Działanie na rzecz ochrony krajobrazu wiejskiego: idee P. J. Lenne prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli odwiedził również inne miejscowości na terenie Dolnego Śląska, gdzie także do dnia dzisiejszego widoczne są ślady działalności słynnego XIX- wiecznego architekta krajobrazu- Petera Josepha Lenne. Pamiętając działanie konserwatorskie planisty, które zmierzało do zachowania kulturowych i przyrodniczych walorów naturalnego krajobrazu powstał termin „Learning from the environment” co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Nauka ze środowiska”, którego idea w najbliższym czasie będzie rozwijana.

Profesor arch. Roberto Pirzio-Biroli na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia z wielkoskalowymi opracowaniami twierdzi, że jego wizje dotyczące zintegrowanego rozwoju w. w. regionów w przypadku wdrożenia jego metodyki mają duże szanse na wsparcie obecnych programów unijnych, które obecnie nie są w pełni wykorzystane.

 

arch. kraj. Paula Kopczyk

 

 

Wasze komentarze

Nowa nie znaczy lepsza, ja stawiam na sprawdzoną drapakę.
środa, 10.10.2018 22:42 autor: Drugi sąsiad
ShataQS już parę razy próbowała ale bez odzewu, wiem bo...
poniedziałek, 08.10.2018 21:47 autor: Wanda P.
no to stawiać na nową miotłę!
wtorek, 09.10.2018 09:13 autor:
poniedziałek, 15.10.2018 11:56
6
czwartek, 11.10.2018 10:28
5
poniedziałek, 8.10.2018 15:10
Salon Drzwi i Podłóg
Salon Drzwi i Podłóg
Praca na GoWork
Praca na GoWork
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Szkoła Językowa
Szkoła Językowa
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele