komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

piątek, 6 grudnia 2019

Mikołaja, Jaremy

RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI

czwartek, 14.11.2019 09:27 , komentarze: 0 , odsłony: 611
kategorie artykułu:

Co roku, w trzeci czwartek listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śl. zachęca wszystkie osoby palące do podjęcia próby zerwania z nałogiem, który dotyczy zarówno tradycyjnych papierosów, jak i nowej mody na „e- papierosy”.

fot. pixabay

 

 

 W bieżącym roku obchodów pragniemy poświęcić więcej uwagi tzw. „e-papierosom” i obalić mity o ich mniejszej szkodliwości dla zdrowia. W Polsce liczba  użytkowników „e –papierosów”wynosi ok. 1,5-1,7 miliona osób. W większości są to ludzie, którzy wcześniej raczyli się bardziej tradycyjnymi „dymkami”. Wielu z nich wierzy, że wybrali łagodniejszą opcję nałogu. Od 2011 r. niestety sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali „e-papierosa”,co wynika z danych podanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Natomiast eksperci coraz częściej podkreślają, że „e-papierosy” uzależniają tak samo jak tradycyjne i negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane były do tej pory jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży między innymi sam nawyk palenia przed rodzicami. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ich przed sięganiem po tradycyjne papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

Chaos informacyjny wynika m.in. z tego, że na świecie toczy się w mediach i nauce gorąca debata dotycząca e-papierosów, w której zarówno ich zwolennicy jak i przeciwnicy wysuwają silne argumenty na swoją obronę.

Niestety coraz więcej informacji i badań wskazuje na to, iż w tym przypadku pojęcie „mniejszej szkodliwości” jest złudne. Prowadzone od kilku lat badania coraz częściej dowodzą, że e-papierosy są niemal równie szkodliwe co tradycyjne.

E-papierosy to urządzenia elektroniczne. Mają wiele kształtów i rozmiarów (niektóre wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki, inne przypominają pamięć USB, długopis lub przedmioty codziennego użytku). E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do około 200 stopni C, tworząc przy tym aerozol, który wdychają użytkownicy. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne.

Od pewnego czasu w komentarzach naukowców pojawiają się znaczące wątpliwości związane z domniemaną nieszkodliwością substancji aromatyzujących zawartych we wkładach do papierosów. Nie było pewne, czy podgrzewanie tych cieczy oraz wdychanie ich oparów jest tak bezpieczne, jak początkowo zakładano. 

Generalnie wszystkie zawierają glikol propylenowy (bezwonna, lekko słodkawa substancja z grupy alkoholi) i glicerynę (oleista ciecz, również alkohol), jednakże badania wykazały, że w formie podgrzewanej wykazują działania wysoce szkodliwe dla zdrowia.

E-liqudy to coś więcej niż glikol propylenowy i gliceryna. To także nikotyna (jej szkodliwe działanie nie budzi już raczej wątpliwości) oraz dziesiątki, jeśli nie setki rozmaitych substancji aromatyzujących. W chwili obecnej na rynku amerykańskim znanych jest 7 700 smaków wkładów do e-papierosów.

Podając skutki zdrowotne wynikające z użycia e-papierosów i e-liqudówjakie już teraz wykryto i udowodniono wymienić należy: podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach, indukcję stanu zapalnego w drogach oddechowych, zmniejszenie wydajności układu odpornościowego, zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc, zmiany behawioralne, upośledzenie pamięci, skurcze mięśni i drżenie mięśni, podrażnienie oczu, kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia, nudności i wymioty, podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej.

Pamiętaj!!!

Bez względu na wiek rzucenie palenia papierosów tradycyjnych i e-papierosów zawsze się opłaca!

Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym 801 108 108.                                              

                         (poniedziałek - piątek w godzinach od 11.00 – 19.00)

 

Więcej można przeczytać:

https://zdrowie.pap.pl/uzaleznienia/e-papierosy-argumenty-za-i-przeciw

Źródło: Puls Medycyny

 

Wasze komentarze

środa, 4.12.2019 12:49
poniedziałek, 25.11.2019 10:38
czwartek, 21.11.2019 08:50
1
poniedziałek, 18.11.2019 13:01
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa