Rusza kolejna edycja konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska i Polski

wtorek, 11.6.2024 10:30 213 0

11.06.2024 r. Dolnośląska Organizacja Turystyczna rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń do największego konkursu turystycznego w Polsce organizowanego wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną. Jak co roku kandydaci reprezentujący atrakcje, wydarzenia, szlaki i obszary ubiegać się będą o tytuł najlepszego w regionie, a w drugim etapie również o tytuł najlepszego w Polsce. Do zdobycia będą 3 rodzaje certyfikatów:

  1. Złoty Certyfikat – dla dotychczasowych laureatów certyfikatu, którzy znacząco rozwinęli swój produkt.
  2. Certyfikat
  3. Certyfikat Specjalny – dla produktów istniejących na rynku krócej niż 2 lata.

Adam Zawada - Prezes Zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej ‘’zachęcam członków Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, ale także organizatorów turystyki Dolnośląskiej, aby w tym konkursie wziąć udział, aby już od jutra przygotowywać materiały, prezentacje i być gotowym na 9 września i prezentować najpierw potencjał Dolnego Śląska tu na Dolnym Śląsku, a pod koniec roku prezentować ten ogromny potencjał Dolnego Śląska w Warszawie i aby wygrać kolejny raz Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.’’

W etapie dolnośląskim do 09.09.2024 przyjmujemy zgłoszenia za pośrednictwem specjalnej aplikacji www.konkurs.pot.gov.pl/konkurs. Następnie regionalna Kapituła składająca się z przedstawicieli branży turystycznej, uczelni oraz mediów wybierze łącznie 5 laureatów regionalnych, którzy reprezentować będą Dolny Śląsk w konkursie ogólnopolskim. Zwycięzców regionalnych poznamy do 30 września natomiast rozstrzygnięcie krajowe będzie miało miejsce 19 listopada podczas uroczystej gali w Warszawie.

Jacek Janowski – Wicedyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki ‘’Podjęliśmy się organizacji konkursu na najlepszy produkt turystyczny już 20 lat temu, aby wyłonić w Polsce takie miejsca, które są wyjątkowe i szczególne, szczególnie przygotowane na przyjęcie turystów ‘’

Zwycięzcy mogą liczyć nie tylko na prestiż i certyfikat jakości. Podstawową wartością jest umiejscowienie zwycięskich atrakcji na stałe w promocji regionu i Polski. Na poziomie krajowym główną nagrodą za zdobycie Złotego Certyfikatu jest natomiast kampania promocyjna z Polską Organizacją Turystyczną o wartości 250.000,00 zł.

Jacek Janowski – Wicedyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki ‘’Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny jest wyjątkowym konkursem dlatego, że tutaj nagrodą nie jest nagroda ani finansowa, ani przedmiotowa, nagrodą w konkursie są kampanie promocyjne […] Myślę, że to jest największa wartość dla produktu turystycznego’’.

Prezentujemy również najnowszy, drukowany materiał promocyjny ukazujący dotychczasowych laureatów z Dolnego Śląska. Nasz region jest wyjątkowo bogaty w nagrodzone atrakcje. W całej historii konkursu do naszego województwa trafiło 20 certyfikatów ogólnopolskich – tyle samo mają tylko województwa małopolskie i śląskie. Laureaci etapu regionalnego natomiast mogą liczyć na wsparcie promocyjne od Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej i Samorządu Województwa, są też automatycznie kierowani do krajowego etapu konkursu.

Wojciech Bochnak – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny m.in. za rozwój branży turystycznej ‘’Jako zarząd Województwa będziemy realizować projekty, które będą promować nasze najlepsze produkty turystyczne na Dolnym Śląsku […] Mamy mapę wszystkich laureatów, którzy na poziomie naszym regionalnym otrzymali ten certyfikat, ta mapa będzie w wersji też online dla wszystkich naszych partnerów, ale przede wszystkim zachęcamy nowych konkursowiczów, którzy będą mogli znaleźć się na tej mapie’’

Informacje o dotychczasowych laureatach z Dolnego Śląska można znaleźć na stronie www.dolnyslask.travel w zakładkach „Polecane” oraz „Publikacje”, a o laureatach krajowych pod adresem www.polska.travel w zakładce „Inspiracje”. Szczegółowe zasady konkursu przedstawimy podczas spotkania.

Zapraszamy wszystkich chętnych zarządzających atrakcjami turystycznymi do spróbowania swych sił i wzięcia udziału w konkursie. Regulamin dostępny jest w aplikacji konkursowej www.konkurs.pot.gov.pl/konkurs.

 

W tym roku rywalizacja odbędzie się już po raz 21. Przez lata nagrodzonych zostało wiele atrakcji z naszego regionu, dla których był to ważny element w ich rozwoju. Laureatem ogólnopolskiego Złotego Certyfikatu z Dolnego Śląska jest m.in. Hydropolis we Wrocławiu i Kopalnia Złota w Złotym Stoku, a pozostałe certyfikaty otrzymywały m.in. takie atrakcje jak: Ski-Raft organizator spływów pontonowych przełomem bardzkim, Podziemne Miasto Osówka, Stara Kopalnia w Wałbrzychu Twierdza Srebrna Góra, impreza Dni Twierdzy Kłodzkiej i wiele innych.

Marcin Garcarz – Wiceprezes MPWiK we Wrocławiu właściciela Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis ‘’Jeżeli zapytacie się Państwo czy jest jakaś rzecz, której żałuję, jeżeli chodzi o Złoty Certyfikat – tak, żałuję, że nie możemy drugi raz startować i nie możemy drugi raz po niego sięgnąć.’’

Liczymy, że również w tym roku konkurs cieszyć się będzie powodzeniem i tak jak w ostatniej edycji pokaże moc dolnośląskiej turystyki na tle innych regionów Polski. W 2023 roku wpłynęło do nas 29 zgłoszeń. Wierzymy, że w tym roku liczba ta będzie jeszcze większa, a nasze atrakcje znów znajdą się wśród dziesięciu wyróżnionych w kraju.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)