komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 20 maja 2019

Bazylego, Bernardyna

Rozpoczęcie sezonu przewodnickiego w Kamieńcu Ząbkowickim

wtorek, 23.4.2019 08:47 , komentarze: 1 , odsłony: 2124
kategorie artykułu:

13 kwietnia w Kamieńcu Ząbkowickim Regionalny Samorząd Przewodników Turystycznych Województwa Dolnośląskiego i Opolskiego zainaugurował oficjalnie sezon turystyczny 2019.

Organizatorami tegorocznego rozpoczęcia sezonu było Koło Przewodników Sudeckich i Terenowych w Ząbkowicach Śl, Oddział PTTK w Ząbkowicach Śl. oraz Gmina Kamieniec Ząbkowicki. Frekwencja była bardzo duża. W uroczystości udział wzięło ponad 150 przewodników.

Część oficjalna odbyła się w dawnym kościele poewangelickim, gdzie dzisiaj znajduje się punkt informacji turystycznej. Przybyłych gości przywitała w imieniu wójta Marcina Czernieca  przewodnicząca Rady Gminy Bernadeta Chodasewicz oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury Jolanta Kużdżał.

Następnym punktem były przygotowane specjalnie na uroczystość dwie prelekcje.

 „Pałac w Kamieńcu – fotografia i ciekawostki” – Mateusz Gnaczy z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamienieckiej

„Składnica dzieł sztuk w Kamieńcu Ząbkowickim” – Stanisław Korzępa

Po uroczystej mszy św. miłym zaskoczeniem dla przewodników była możliwość obejrzenia Muzeum Cystersów, które mieści się w kościele parafialnym. Przewodnikiem w Muzeum był proboszcz kamienieckiej parafii ksiądz dziekan Wojciech Dąbrowski – inicjator powstania Muzeum. Projekt realizowany był ze środków unijnych wraz z czeskim partnerem – parafią Neratov, gdzie znajduje się podobne Muzeum. Oficjalne otwarcie Muzeum planowane jest w czerwcu.

Ciekawe informacje na temat kościoła i Cystersów przedstawił Łukasz Pintal.

Po wspólnym obiedzie nadszedł czas na główny punkt programu, czyli zwiedzanie pałacu Marianny Orańskiej.

Po tym jak w 2012 roku Gmina Kamieniec przejęła obiekt postęp jego rewitalizacji nabrał niesamowitego tempa. Wielu przewodników, zwiedzających pałac przed paroma latami było pod wrażeniem zakresu przeprowadzonych prac.

O pałacu opowiadali przewodnicy: Sławomir Radzik – administrator pałacu oraz Beata Stelmaszewska i Łukasz Pintal.

Uroczystość zakończyła się wizytą w najnowszej atrakcji turystycznej, czyli w Mauzoleum Hohenzollernów, którego oficjalne otwarcie miało miejsce 13 października ubiegłego roku.

Rozpoczęcie sezonu było bardzo udane i z pewnością wieść o zwiększeniu potencjału turystycznego Gminy Kamieniec Ząbkowicki pójdzie w świat, dzięki pracy przewodników.

Zarząd Koła Przewodników Sudeckich i Terenowych w Ząbkowicach Śl. wraz z prezesem Markiem Jechna serdecznie dziękuje  za pomoc w organizacji uroczystości wójtowi Marcinowi Czerniec, pracownikom Gminnego Centrum Kultury, pracownikom i przewodnikom Pałacu Marianny Orańskiej oraz proboszczowi Wojciechowi Dąbrowskiemu.

 

Andrzej Jurasz

 

Wasze komentarze

Strasznie drogi macie wstęp.na zamek.Moze czas to zmienia.
wtorek, 23.04.2019 18:03 autor: Autor

sobota, 18.5.2019 10:19
21
czwartek, 16.5.2019 14:17
6
środa, 15.5.2019 14:32
11
wtorek, 14.5.2019 14:58
4
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC