Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim ryzyko zatrucia czadem

czwartek, 14.10.2021 10:29 589 0

Tlenek węgla, zwany potocznie czadem, zbiera swoje śmiertelne żniwo w okresie jesienno – zimowych chłodów. Jest nazywany „cichym zabójcą”, ponieważ zazwyczaj atakuje we śnie, doprowadzając do śmierci. Stanowi on wielkie zagrożenie dla osób, które eksploatują kominki, piece słabej jakości albo korzystają z urządzeń gazowych. Zróbmy wszystko, aby ten sezon grzewczy okazał się dla nas wszystkich bezpieczny i właściwie zabezpieczmy siebie i swoich bliskich.

Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, mdłości, wymioty, osłabienie mięśni, charakterystyczne czerwono-różowe zabarwienie skóry głowy, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon. Czad wydziela się podczas spalania w piecach i urządzeniach gazowych. Najczęstszą przyczyną zatrucia są pożary oraz wadliwa instalacja grzewcza. Pamiętajmy, że obiekty budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku. Polega ona na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Niewykonanie obowiązku przez właściciela, stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, ale jest też zagrożone karą grzywny. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Zainteresujmy się swoimi dziadkami, rodzicami, starszymi i samotnymi krewnymi, i sąsiadami. Porozmawiajmy z nimi, przestrzeżmy przed nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem i niewłaściwym korzystaniem z piecyków elektrycznych i gazowych. Sprawdźmy czy wszystko w porządku z wentylacją w ich mieszkaniach. Jeśli mamy wątpliwości zainterweniujmy i zorganizujmy pomoc. Dzięki naszemu zainteresowaniu możemy uratować czyjeś zdrowie lub nawet życie.

źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich

Dodaj komentarz

Komentarze (0)