Różnice między alkomatem cywilnym a dowodowym

środa, 20.9.2023 19:00 469

Przez długi czas alkomaty kojarzone były jedynie z urządzeniami wykorzystywanymi przez funkcjonariuszy policji. Obecnie coraz częściej stosują je również osoby prywatne, jednak sprzęt w pewnym stopniu różni się od tego, użytkowanego przez specjalistów. Czy różni się alkomat cywilny od dowodowego?

Czym jest alkomat drager? Wyjaśnienie pojęcia

Alkomat drager jest specjalistycznym sprzętem wyróżniającym się wysoką precyzją pomiarów, a także posiada świadectwo wzorcowania. Dzięki temu może zostać wykorzystany jako dowód w sprawie sądowej. Musi być on wyjątkowo czujny, by pokazywać w pełni wiarygodne wyniki pomiarowe.

Pomiar z tego typu urządzenia może okazać się niezbędny w przypadku rozprawy sądowej dotyczącej wypadku w miejscu pracy lub drogowego, co pozwoli na udowodnienie, że sprawca był pod wpływem alkoholu.

Alkomat cywilny - czyli jaki?

Alkomaty cywilne nie muszą spełniać nader rygorystycznych norm, co przekłada się na ich niższe ceny. Jednak nie należy obawiać się o wiarygodność pomiarów.

Dzięki wyposażeniu tego rodzaju sprzętu w precyzyjne czujniki jest on niezwykle dokładny i podaje prawidłowe informacje dotyczące stanu trzeźwości. Zazwyczaj tego typu alkomaty wybierane są przez osoby fizyczne, którym zależy na zadbaniu o swoje bezpieczeństwo oraz członków rodziny.

Kto korzysta z alkomatów dowodowych?

Alkomaty dowodowe przeznaczone są do użytku przez funkcjonariuszy policji, pracowników szpitali, sądów, straży miejskiej, GOPR-u, izby wytrzeźwień czy zakładów produkcyjnych.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w tak profesjonalny sprzęt mogła zaopatrzyć się osoba prywatna, mająca bardzo wysokie wymagania co do wykonywanych pomiarów.

Jakie są różnice pomiędzy alkomatem cywilnym a dowodowym?

Wiele osób nurtuje pytanie dotyczące różnić między alkomatem cywilnym a dowodowym. Przede wszystkim sprzęt do użytku przez przedstawicieli policji czy sądu musi spełniać rygorystyczne normy, które potwierdzają precyzję i wiarygodność dokonywanych przy jego zastosowaniu pomiarów.

Co więcej, alkomat dowodowy posiada specjalne atesty udzielane przez wyspecjalizowane organizacje zajmujące się profesjonalnym sprawdzaniem urządzeń pomiarowych. Dzięki nim pewne staje się, że dany egzemplarz podaje prawidłowe wyniki.

Mimo iż alkomaty cywilne nie muszą spełniać aż tak rygorystycznych norm, to nie oznacza, że ich działanie nie jest odpowiednie. Wybierając wysokiej jakości sprzęt, można zyskać gwarancję, że sprawnie posłuży właścicielowi przez bardzo długi czas, działając w skuteczny, a zarazem efektywny sposób.

Decydując się na inwestycję w najlepszej klasy urządzenie, dobrze jest zapoznać się z zamieszczonym na stronie internetowej https://promil-lab.pl/ asortymentem. Dostępne tam modele pochodzą od sprawdzonych producentów, wśród których można wymienić alkomaty Dräger.

Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości alkomat cywilny?

Alkomat jest praktycznym urządzeniem, w które warto zainwestować, by zwiększyć bezpieczeństwo. Dzięki niemu w łatwy i szybki sposób można sprawdzić poziom promili w wydychanym powietrzu, co daje szansę na podjęcie rozsądnej decyzji o prowadzeniu pojazdu.

Warto mieć na uwadze, że podczas podróży kierowca jest odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale również za zdrowie i życie pasażerów, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Kolejnym argumentem przemawiającym za inwestycją w solidny sprzęt jest możliwość uniknięcia kary za jazdę pod wpływem alkoholu. Nawet jego niewielka ilość może sprawić, że policjant wykryje promile podczas rutynowej kontroli. Posiadanie własnego alkomatu pozwoli Ci na dokonanie wyników pomiarowych, by upewnić się, czy dobrym pomysłem będzie ruszanie w drogę po wypiciu odrobiny ulubionego trunku.

Różnice między alkomatem cywilnym a dowodowym - podsumowanie

Alkomat cywilny to urządzenie przeznaczone do użytku przez osoby prywatne. W wyniku tego nie musi spełniać aż tak rygorystycznych norm, jak sprzęt wykorzystywany przez przedstawicieli policji, sądu oraz wielu innych zawodów. Natomiast skuteczność alkomatów dowodowych zostaje potwierdzona specjalnymi atestami.