Rozmowy z młodzieżą o szkodliwości palenia

czwartek, 24.11.2022 13:56 207 0

Ząbkowiccy policjanci zawsze chętnie włączają się do działań profilaktycznych w ramach zapobiegania przestępczości i demoralizacji dzieci i młodzieży. Palenie tytoniu, jako jeden z przejawów demoralizacji nieletnich było tematem spotkania z uczniami ziębickiego Hufca Pracy oraz Szkoły Branżowej Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości.

Badania wykazują, że co czwarta osoba w wieku 15-18 lat pali codziennie. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie. Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o około 10 lat niż u osób nigdy nie palących. Akcje prowadzone i inicjowane przez szkoły o szkodliwości palenia są więc niezwykle potrzebne. Często do tej dyskusji włączają się przedstawiciele ząbkowickiej policji. Tak również było w dniu 23 listopada podczas spotkania asp. szt. Katarzyny Mazurek z uczniami ziębickiego Hufca Pracy i Szkoły Branżowej Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości. Policjantka przypomniała, że palenie papierosów szkodzi, nie tylko z uwagi na zawartą w nich nikotynę, ale też na znajdujące się w dymie substancje smoliste, tlenek węgla i inne związki wyzwalane w procesie palenia. Oprócz faktu, że palenie może prowadzić do wielu poważnych chorób i wywoływać szkodliwe skutki uboczne policjantka przypomniała, że u osób nieletnich jest również uważane za przejaw demoralizacji i zabronione w Ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Policjanta przypomniała konsekwencje prawne palenia papierosów u osób nieletnich. Podjęto również temat e-papierosów, które są niezwykle popularne wśród młodzieży, a również zawierają szkodliwą nikotynę. Przypominamy, że WHO uznała, ze zawarta w dymie tytoniowym nikotyna jest substancją psychoaktywną tzn. oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy podobnie jak heroina czy kokaina.
Młodzież uczestnicząca w spotkaniu chętnie dzieliła się swoimi spostrzeżeniami i wątpliwościami dotyczącymi uzależnień oraz skutków palenia papierosów.

 

KPP w Ząbkowicach Śląskich

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)