komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 21 maja 2019

Wiktora, Kryspina

ROSYJSKIE ROMANSE, ROCK, JAZZ, BLUES

wtorek, 7.10.2014 10:07 , komentarze: 3 , odsłony: 4341
kategorie artykułu:

           Te, tak bardzo zróżnicowane gatunki, chociaż na bardzo wysokim poziomie artystycznym, przygotowali organizatorzy 22. Festiwalu Karla Dittersa w Javorniku, na pierwszy weekend października. Oba koncerty odbyły się w sali widowiskowej Domu Kultury, sali będącej swoistą perełką architektury i co nie jest bez znaczenia, posiadającą doskonałą akustykę.  

*****************

            W sobotę, w recitalu pod tytułem „Ruske romance”, którego jak mniemam nie trzeba tłumaczyć, wystąpił Taras Sztonda – bas, absolwent kijowskiego konserwatorium, koncertujący i znany od wielu lat, reprezentant rosyjskiej szkoły śpiewaków operowych. Akompaniowała mu, na fortepianie Asia Titovac, absolwentka Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie, która ma na swoim koncie wiele nagród zdobytych na międzynarodowych konkursach muzycznych m.in. w Neapolu, Petersburgu oraz Doniecku. Z czystej pokory wobec ich talentu nie zamierzam oceniać poziomu artystycznego. Mogę się pochwalić przeżyciami, których dostarczyli artyści sprawiając, że przez blisko dwie godziny zabrali widownię w cudowny świat dźwięków. Jeśli do tego dodać wprost niebywałą skromność i szacunek dla słuchacza to dopełnia to całego obrazu koncertu. Wszystkie utwory zostały wykonane perfekcyjnie ale „Marsz turecki” wykonany przez A. Titovac przypomniał, że muzyka klasyczna też może porwać publiczność i sprawić, że czuje się ona prawie jak na koncercie rockowym.    

*****************

            Dzień później, odbył się koncert zatytułowany „Z Chigago do Javornika”. Wystąpiła w nim amerykańska wokalistka Joyce Hurley, której towarzyszyła ostrawska kapela bluesowa „Pakostra” Radka Pasternaka.  

            Tym razem muzycy dali prawdziwy show, improwizując, bawiąc się i publiczność standardami muzyki jazzowej zarówno z klasyki światowej jak również kompozycjami frontmena  zespołu „Pakostra. W pewnym momencie koncertu nastąpiło pełne zbratanie dusz muzyków i widowni. I chcialoby się słuchać aż do… No właśnie. W trakcie fantastycznego mini jam session, na „drugim okrążeniu” solówek gitarzysta basowy przerwał i zażartował, że pora kończyć bo... No właśnie nie będzie wiadomo kiedy przestać. Była świetna muzyka, był show, była wspólna zabawa doprawiona sporą dawką humoru. 

 

            Oczywiście, oba koncerty zakończyła, w pełni zasłużona i uzasadniona  ”standing ovation”.

Należy tylko żałować, że na odbywające się tak blisko Polski koncerty przybyło niewielu melomanów z naszego kraju. Ceny biletów to równowartość ok. 15,5 zł (normalne) i 8,0 zł (ulgowe – dla młodzieży i seniorów), a dojazd chociażby z Ząbkowic Śląskich do Javornika i z powrotem jest krótszy od  drogi w jedną stronę do Wrocławia. O cenach biletów we Wrocławiu, z oczywistych względów nie wspomnę. 

                       

*****************

            Ponieważ piszący te słowa jest niepoprawnym optymistą pozwoli sobie na popularyzację festiwalu i zapraszanie na kolejne koncerty. W najbliższą środę 8 października, o godz. 18.00,  w barokowym kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bilej Vodzie wystąpi  Schola Gregoriana Pragensis. Zespół pochodzący ze stolicy naszych południowych sąsiadów, pod dyrekcją artystyczną Davida Ebena, wykona pieśni z czasów czeskiej i niemieckiej reformacji. Natomiast w sobotę 11 października, o godz. 18.00,kościele Najświętszej Trójcy w Javorniku odbędzie się koncert „Legendarne kwartety”. W programie kompozycje Haydna, Mozarta, Vanhala oraz patrona festiwalu.   

*****************

            Bilety na wszystkie koncerty można kupić tuż przed ich rozpoczęciem. Cena „wstupinki” to 100 koron (normalne) i 50 (ulgowe dla dzieci, studentów i seniorów). Aktualna cena kursu wymiany w kantorach, to ok. 15,6 złotych za 100 koron czeskich. Niestety, przynajmniej w tym roku,  organizatorzy nie gwarantują zorganizowanego transportu dla polskich melomanów.

            O następnych koncertach, programie i występujących artystach sukcesywnie będzie informował nasz portal.

 

 

Krzysztof Woliński   

 

Wasze komentarze

Chciałbym wyjaśnić kol. "ja". Informacje o festiwalu ukazują się z...
czwartek, 09.10.2014 14:28 autor: Krzysztof Woliński - autor relac

wczoraj, 16 godz temu
1
wczoraj, 16 godz temu
piątek, 17.5.2019 09:00
czwartek, 16.5.2019 13:23
6
czwartek, 16.5.2019 13:02
środa, 15.5.2019 09:13
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele