Ptasia grypa - kilkadziesiąt padłych ptaków na Pilcach. Nakazy dla hodowców drobiu i ptaków

piątek, 12.5.2023 14:12 3337 1

Na terenie Zbiornika Pilce w gminie Kamieniec Ząbkowicki znaleziono martwe ptaki. Pobrane próbki dowiodły, że ptaki zarażone były wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Stąd też Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich wydał rozporządzenie wyznaczające strefę objętą zakażeniem HPAI, obejmującą cały obszar powiatu ząbkowickiego, oraz zawierające nakazy dla hodowców  i posiadaczy drobiu lub innych ptaków. Rozporządzenie  obowiązuje do odwołania. 

Padłe dzikie ptaki, a było ich kilkadziesiąt, zauważył turysta wędrujący po brzegach zbiornika Pilce. Pracownicy inspektoratu weterynaryjnego na miejscu pobrali próby, które zostały wysłane do laboratorium w Puławach. Potwierdzono, że u mewy śmieszki (Chroicocephalus ridibundus) wystąpił wirus grypy H5N1.

- Hodowcy drobiu, wszyscy - komercyjni i zagrodowi hodujący na własny użytek - winni bezwzględnie chronić swoje ptaki, do czasu obowiązywania rozporządzenia nie wypuszczać na zewnątrz ptaków, poić wodą z pewnego ujęcia, albo z kranu albo ze studni,  a nie z otwartych zbiorników, karmić pod zadaszeniem paszą, która nie jest narażona na czynniki zewnętrze, w tym bytność innych ptaków dzikich. Bezwzględnie w przypadku napotkania padłego ptaka nie dotykać go, ale zgłosić do inspektoratu - mówi Doba.pl Powiatowy Lekarz Weterynarii Wiesław Kałamaga.

Nie zaleca się korzystania ze zbiorników Pilce także wędkarzom. 

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Koko sobota, 13.05.2023 10:14
Jaja i drób z Ukrainy napływa!!! Krajowy trzeba zagazować!!!