Przed nimi nauka, pot i zmiana stylu życia. Kolejni ochotnicy zasili 16 DBOT

poniedziałek, 9.5.2022 10:12 349 0

Nowi ochotnicy w szeregach 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W sobotę 7 maja swoje 16-dniowe szkolenie podstawowe rozpoczęło 106 ochotników, w tym 24 kobiety. Najmłodszy żołnierz ma 19 lat, najstarszy 54. Swoje pierwsze kroki w nowej rzeczywistości postawili w 162 batalionie lekkiej piechoty w Głogowie. Większość powołanych to osoby, które wojsko znają tylko z telewizji lub internetu. Niektórzy przyznają, że posiadają doświadczone survivalowe i obycie z bronią. Wszystkich łączy jedno, chcą zmienić dotychczasowe swe przyzwyczajenia, aby podjąć wyzwania, których celem jest obrona Ojczyzny oraz pomoc lokalnym społecznościom, w myśl motta Wojsk Obrony Terytorialnej „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Ochotnicy, którzy założyli mundur żołnierza Wojska Polskiego przyznają, że wojna za naszą wschodnią granicą miała decydujące znaczenie w podjęciu decyzji o wstąpieniu w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Sytuacja jest nieprzewidywalna a dobre przygotowanie obronne daje większą pewność siebie i spokój - powiedział nam jeden z żołnierzy, który właśnie rozpoczyna 16 dniowe szkolenie na poligonie.

Wstąpienie w szeregi Sił Zbrojnych to jedyna możliwość poznania  wojskowego życia na poligonie, pod okiem instruktorów, którzy swoje misje wojskowe pełnili w różnych częściach świata. Także w miejscach, gdzie trwały konflikty zbrojne. Podczas szkolenia podstawowego żołnierze przyswajają zasady obowiązujące na polu walki. Poznają broń, przechodzą szkolenie ogniowe, uczą się taktyki i prowadzenia działań w terenach zurbanizowanych oraz uczą się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 1300 żołnierzy. W tym roku nasze szeregi zasiliło ponad 300 ochotników. Średnia wieku żołnierza 16 DBOT to 35 lat. Wśród nas służy ok 25 % kobiet. Żołnierze, którzy rozpoczęli szkolenie podstawowe, przysięgę na sztandar 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożą 22 maja w Legnicy. Już w najbliższy weekend do szkolących dołączy ponad 60  żołnierzy rezerwy, którzy postanowili kontynuować swoje życie wojskowe w szeregach 16 DBOT. Wszystkich żołnierzy na zakończenie szkolenia czeka egzamin końcowy, czyli tzw. „pętla taktyczna”.

Jeśli chcesz zostać żołnierzem WOT możesz skorzystać z kilku sposobów, poprzez :

- stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – tu znajdziesz kontakt do naszych rekruterów w poszczególnych powiatach, którzy wytłumaczą zasady wstąpienia w szeregi 16 DBOT, odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości.

- można również udać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, zgodnie z miejscem zamieszkania i tam zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć wniosek o powołanie,

- portal www.zostanzolnierzem.pl i system ePUAP - umożliwiają zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i gdzie ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania,

- linię wsparcia rekrutacji: 800-696-077 – przez 7 dni w tygodniu, w godz. od 7:30 do 19:30 dyżurują żołnierze WOT, którzy są w gotowości aby odpowiedzieć na każde pytanie.

Żołnierzem WOT może zostać każdy, kto ma ukończone 18 lat  posiada polskie obywatelstwo, jest zdrowy fizycznie i psychicznie by pełnić służbę wojskową, posiada status osoby niekaranej, nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.   

 

źródło: DBOT

Dodaj komentarz

Komentarze (0)