Prostsze zasady - więcej mikroprzedsiębiorstw

poniedziałek, 28.9.2015 08:59 290 0

System wsparcia zakładania działalności gospodarczej w regionie ze środków publicznych powinien być prosty – postulują Dolnośląscy Pracodawcy

Na Dolnym Śląsku trwają prace nad szczegółowymi rozwiązaniami w zakresie wspierania samozatrudnienia, przedsiębiorczości oraz tworzenia nowych miejsc pracy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Dolnośląscy Pracodawcy – regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan jako jedyna organizacja pracodawców zaangażował się w konsultacje założeń przyszłego konkursu z działania 8.3.

Środki będą przeznaczone na bezzwrotne dotacje obejmujące m.in. doradztwo oraz szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo, osoba uczestnicząca projekcie może ubiegać się o przyznanie bezzwrotnych środków finansowych na rozwój własnego biznesu. Przewidziano także  wsparcie pomostowe obejmujące szkolenia i doradztwo w zakresie efektywnego wykorzystania dotacji oraz pomostowe wsparcie finansowe. 

- Od początku aktywnie uczestniczymy w pracach nad rozwiązaniami.  Wspieranie i promocja przedsiębiorczości w regionie jest jednym z głównych celów statutowych naszej organizacji. Zależy nam na tym, aby wypracowane rozwiązania z partnerami społecznymi były proste i przejrzyste oraz zachęcały osoby bez odpowiednich kwalifikacji do podjęcia własnej działalności gospodarczej – tłumaczy Artur Mazurkiewicz, Prezes Zarządu Dolnośląskich Pracodawców.

W opinii Artura Mazurkiewicza -  im prostsze będą zasady, tym więcej mikroprzedsiębiorstw powstanie w regionie z funduszy pomocowych.  

Środki z RPO WD będą przeznaczone na wspieranie przedsiębiorczości wśród mieszkańców Dolnego Śląska od 30 roku życia pozostających bez zatrudnienia i znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy (np. osoby starsze po 50 roku życia, kobiety, osoby niepełnosprawne, oraz osoby o niskich kwalifikacjach).

Dolnośląscy Pracodawcy zgłosili uwagi m.in. w zakresie potencjału i doświadczenia Wnioskodawcy, opowiadając się za tym, żeby premiowane były projekty składane przez podmioty, które mają odpowiednie kompetencje, np. udzielają pożyczek i dotacji na rozwój przedsiębiorczości w regionie. Organizacja zwróciła również uwagę na kryteria budżetu projektu związane z proporcją wydatków przeznaczonych na szkolenia i doradztwo oraz przyznanie środków finansowych na rozwój nowej firmy.

Ze środków RPO na założenie działalności skorzysta 1 773 osób pozostających bez pracy, które otrzymały bezzwrotne  środki na pierwszy biznes. Na realizację Działania 8.3 zaplanowano 55 000 000 Euro, w tym zgodnie z zapisami SzOOP na instrumenty zwrotne (preferencyjne pożyczki) 11 000 000 Euro.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)