Poznamy kolejne tajemnice Frankensteina?

poniedziałek, 29.12.2014 13:38 5698 4

Kamil Pawłowski, historyk, znawca i pasjonat dawnych dziejów naszego powiatu, szykuje kolejną niesamowitą wyprawę w przeszłość.

Po  świetnie napisanych „Dziejach Ciepłowód’ już latem ma się ukazać jego kolejna książka, tym razem autor zaprosi nas do dawnych Ząbkowic Śląskich.

 - Przez kilka lat wygłaszałem różne referaty, pisałem artykuły dotyczące historii Ząbkowic Śląskich. Chciałbym te moje teksty uzupełnić, opracować i wydać jako jeden tom, dający zupełnie inny obraz tego miasta i życia w nim pod tytułem „Szkice z dziejów miasta” – mówi autor.

 W książce podjęty zostanie między innymi temat ząbkowickich cmentarzy, bo tych kilka dat, które znamy  to, w ocenie Kamila Pawłowskiego, zdecydowanie za mało, dlatego szukając w archiwach, udało mu się odnaleźć takie ciekawostki,  jak chociażby cennik ząbkowickiego grabarza z XVII wieku.

Innym tematem, który chce opracować młody historyk jest zagadnienie zieleni miejskiej i fos.

- Ząbkowice były miastem zieleni. Mało kto wie, że na ulicy Staszica, w okolicy wieży ciśnień, gdzie dziś jest zwykłe bajoro,  był jakby lasek wiejski, z altanami, miejsce wypoczynku i relaksu. Takich miejsc jest więcej  - opowiada Pawłowski.

„ Szkice” będą opowiadały także o ząbkowickiej gastronomii. Przed wojną było w mieście około 20 knajp! Zachowały się karty dań, więc wiadomo ile co kosztowało i co było przysmakiem dawnego Frankenstein.

Oprócz tego mnóstwo innych fascynujących tematów: związki i stowarzyszenia, historia straży pożarnej, muzeów, życie podczas I wojny światowej, dzieje trzech wyznań religii , a także nowe spojrzenie na słynny proces grabarzy!

Nie pozostaje nam nic innego jak czekać z niecierpliwością na książkę, która odsłoni przed nami nieznane oblicze Frankenstein.

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

czytelnik środa, 07.01.2015 12:19
Jeszcze długa droga przed Tobą, ale mimo wszystko życzę powodzenia i...
Cześć wtorek, 30.12.2014 08:23
Mnie nie doluja lecz inspiruja do dzialania i podziwiania zabytków
madmax poniedziałek, 29.12.2014 20:13
Takie książki, choć bardzo ciekawe i warte uwagi, są jednak...
Chlopka poniedziałek, 29.12.2014 15:59
Czekam z niecierpliwością na książke.