Pożar w Zamku Książ - w akcji brali udział strażacy z Ząbkowic [wideo]

środa, 10.12.2014 15:16 18072 5

10 grudnia około godz. 14:30 do pożaru w Zamku Ksiaż koło Wałbrzycha udały się dwa zastępy Straży Pożarnej z Dzierżoniowa. Obecnie w akcji gaszenia pożaru uczestniczy kilkanaście zastępów Straży Pożarnej, m.in. z Wałbrzycha, Świdnicy oraz okolicznych powiatów, kolejne są w drodze. Do zaprószenia ognia doszło prawdopodobnie podczas przeprowadzania prac remontowych na przedostatnim piętrze Zamku Książ. Ogień pojawił się przed godz. 14:00.

W akcji biorą udział strażacy z JRG Ząbkowice.

[16:46] Zakończyła się konferencja prasowa. Na pytania odpowiadali: Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz Komendant Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu Andrzej Abulewicz.

Skrót wypowiedzi prezydenta Szełemeja: 
Pożar rozwinął się w części barokowej Zamku, dzięki systemowi monitoringu przeciwpożarowego, który zadziałał bardzo sprawnie, został szybko zlokalizowany. Udało się zabezpieczyć resztę Zamku przed rozprzestrzeniającym się ogniem. Nie ucierpiała żadna część wyposażenia w tym również trzecie piętro, które dzięki wysokim nakładom zostało oddane do użytku w ubiegłym roku. Zniszczeniu uległo około 200 m2 dachu na częścią barokową. Nie ma osób poszkodowanych. Turystów udało się sprawnie wyprowadzić z terenu Zamku.

Prezydent Szełemej serdecznie podziękował wszystkim strażakom, policjantom, strażnikom miejskim oraz ochotnikom, którzy brali udział w gaszeniu pożaru i zabezpieczaniu terenu.

Skrót wypowiedzi komendanta Abulewicza:

Dzięki szybkim decyzjom prowadzącego akcję gaśniczą udało się zatrzymać rozprzestrzenianie ognia w głąb Zamku. W chwili obecnej trwa akcja dogaszania pożaru. W akcji brało udział 30 jednostek Straży Pożarnej, znaczne siły Policji, Straży Miejskiej oraz ochotnicy. Zabezpieczane są zbiory. Jeszcze dzisiejszej nocy uszkodzony dach zostanie zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi za pomocą płacht i plandek. Zabezpieczanie będzie możliwe po zakończeniu akcji dogaszania pożaru. Przyczyna pożaru będzie znana po zakończeniu czynności dochodzeniowych.

[16:20] Zebrał się sztab kryzysowy. Za chwilę rozpocznie się konferencja prasowa, w której swój udział zapowiedział również Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

[15:45] Na miejscu jest 31 zastępów Straży Pożarnej. Ogień został opanowany, ale akcja dogaszania pożaru potrwa jeszcze około kilkunastu godzin. Na godz. 16:15 zapowiedziano konferencję prasową rzecznika Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

 

 

Foto: Krzysztof Brzeźniak - Doba.pl

 

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Chlopka czwartek, 11.12.2014 08:07
Zaiste, nie ma na ziemi człowieka sprawiedliwego, który by tylko...
Chlopka czwartek, 11.12.2014 08:12
... Lepszy jest człowiek cierpliwy niz pyszalek/tak mowi Slowo Boze(Ks...
xD środa, 10.12.2014 22:49
Odbuduje się :)
gość środa, 10.12.2014 19:38
może ktoś zrobił sobie przerwę na papieroska ?
kolega marcina środa, 10.12.2014 18:32
no to znowu wydoja ==pawelka= na remont ale co on...