komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 15 czerwca 2021

Wita, Jolanty

Powrót figury św. Jana Nepomucena na bardzki most

środa, 29.5.2019 09:35 , komentarze: 6 , odsłony: 7486
kategorie artykułu:

W sobotę 25 maja na moście kamiennym w Bardzie odbyła się uroczystość odsłonięcia figury św. Nepomucena. Wizerunek świętego powrócił nam most dzięki inicjatorowi budowy, Leszkowi Budych owi oraz przewodniczący dolnośląskiego oddziału Związku Mostowców RP  Marcinowi Sękowi, jak również burmistrzowi Barda Krzysztofowi Żegańskiemu. 

Rzeźbę św. Jana Nepomucena ustawiono na moście w Bardzie w 1722 roku. Zniszczona została przez saperów niemieckich 8 maja 1945 roku. Most odbudowano w 1950 roku, ale bez rzeźby świętego. Wizerunek świętego powrócił teraz na bardzki most dzięki inicjatywie Leszka Budycha, członka Związku Mostowców RP, przy wsparciu burmistrza Krzysztofa Żegańskiego, sfinansowany ze składek mostowców dolnośląskich mostowców i innych darczyńców.

- 74 lata temu, 8 maja, to miejsce było miejsce tragedii. Niemcy wycofujący się z Barda wysadzili most i niestety znajdujący się na nim pomnik św. Nepomucena oraz rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa zostały zniszczone – mówił podczas uroczystości burmistrz Barda Krzysztof ŻegańskiCztery lata temu pan Leszek Budych przyszedł do mnie z pomysłem odbudowania pomnika św. Nepomucena, który będzie darem mostowców. Wtedy tez wmurowana tu została tablica pamiątkowa.

Jak dodawał burmistrz, pomnik ma strzec miasteczka, bo przecież św. Nepomucen jest patronem chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami (a także patronem mostów), a Bardo szczególnie jest narażone na powodzie.  

Pomnik z piaskowca jest dziełem rzeźbiarki Beaty Małeckiej. Artystka opowiadając o pracy nad rzeźbą, wspominała, że szczególne znaczenie miało dla niej oddanie emocji w spojrzeniu, jakie święty Nepomucen kieruje na trzymany przez siebie krzyż. 

Cokół został wykonany przez PBW Inżynieria z Wrocławia, firma ta zamontowała także rzeźbę na moście.

Uroczystego odsłonięcia rzeźby dokonali wszyscy zaangażowani w jej powstanie oraz dwójka mieszkańców miasta. Poświęcając pomnik ksiądz proboszcz o. Mirosław Grakowicz zdradził, że podejmowane są działania, by na most powrócił także wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego, który znajdował się po drugiej stronie mostu.

Po zakończonej uroczystości na kamiennym moście, uczestnicy prowadzeni przez Górniczą Orkiestrę Dętą ze Złotego Stoku przeszli do bardzkiej bazyliki, gdzie zaprezentowano zabytkowe organy.

 

Wasze komentarze

Granda. Nie ma aureoli z 5 gwiazdami. Św. Jan Nepomucen...
czwartek, 30.05.2019 09:41 autor: fuj
Na cześć kamienia, impreza jego imienia. Teraz to będą cuda.
czwartek, 30.05.2019 07:33 autor: Kamyczek
poniedziałek, 14.6.2021 08:58
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
PUP Ząbkowice Śląskie
PUP Ząbkowice Śląskie
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec