Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – wsparcie dla samotnych, niepełnosprawnych i wykluczonych

wtorek, 12.4.2016 14:36 4957 5

Beata Mirek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ząbkowicach Śląskich, przedstawiła radnym powiatowym sprawozdanie z działalności tej instytucji w 2015 roku.  Zadziwiać może spektrum działań PCPR, które są związane ze wsparciem osób w ciężkiej sytuacji życiowej.

- Za tymi wszystkimi liczbami stoją ludzie chorzy, samotni, potrzebujący pomocy, z różnymi, czasami bardzo ciężkimi, doświadczeniami i to o nich musimy pamiętać, mówiąc o działalności Centrum – mówiła Beata Mirek.

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ząbkowicach Śląskich pracuje 13 osób, a koszty utrzymania w 2015 roku wyniosły ponad 944 tysiące złotych.  

Jednym z głównych zadań Centrum jest organizowanie opieki w rodzinach zastępczych, zapewnienie opieki i wychowania dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodziców, w szczególności przez organizowanie i prowadzenie ośrodków adopcyjno-opiekuńczych, placówek opiekuńczo-wychowawczych, dla dzieci i młodzieży. Prowadzone są także specjalistyczne szkolenia i poradnictwo w tym zakresie, a także spotkania integracyjne – imprezy plenerowe, spotkania świąteczne. Ważnym elementem są również działania promocyjne, mające na celu pozyskiwanie nowych zawodowych rodzin zastępczych.

PCPR przyznaje także pomoc pieniężną na usamodzielnienie oraz na kontynuowanie nauki osobom opuszczającym placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Pod nadzorem Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie są także Domy Pomocy Społecznej:

 

Centrum odpowiada także za działający na terenie powiatu Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

 

PCPR organizuje pomoc dla osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem. Przez kilka lat realizowano program „To ja kształtuję swój los”, który był dużym sukcesem placówki. Podczas trwania projektu zorganizowano szkolenia zawodowe, kursy oraz  turnusy rehabilitacyjne dla 168 osób.  Przedsięwzięcie wpisywało się w kolejne zadanie Centrum, jakim jest dofinansowywanie turnusów rehabilitacyjnych oraz wsparcie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych.

Kolejnym ważnym elementem w działalności PCPR jest nadzór i  finansowanie warsztatów terapii zajęciowej. W 2015 roku wzięło w nich udział 75 osób w DPS w Opolnicy i  Henrykowie.

 

Wśród wielu zadań PCPR jest też dofinansowywanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz do likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych.

 

PCPR pomaga także grupie repatriantów z Kazachstanu mieszkającej w powiecie ząbkowickim.  

Wśród najważniejszych potrzeb w 2016 roku dyrektor PCPR wymieniła m.in. podnoszenie jakości usług, modernizację i remonty Domów Pomocy Społecznej, doposażenie podległych placówek, zatrudnienie koordynatorów, niezbędne szkolenia, powstanie kolejne Rodzinnego Domu Dziecka.

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

czwartek, 14.04.2016 16:26
Piszą ze to koszty utrzymania PCPR a to nie tylko...
ile zarabia Pani Mirek? środa, 13.04.2016 20:08
Piszą, że koszt 13 urzędników to 944 tys. Czyli 72...
INTRUZ ? wtorek, 12.04.2016 22:07
Tak właśnie , ta osoba sprawia wrażenie jakby z...
petent wtorek, 12.04.2016 20:39
Beatka jest ok ,ale nie wszyscy pracownicy pcpr są w
Wiktor--yan wtorek, 12.04.2016 15:43
gadane Beatka ma niczym adwokat,połowa jej personelu jest na...