Posłowie i powiatowi przedstawiciele Lewicy zbierali podpisy za rentą wdowią na ząbkowickim Rynku

poniedziałek, 23.1.2023 14:53 1411 12

Członkowie Nowej Lewicy z powiatu ząbkowickiego zbierali na Rynku w Ząbkowicach Śląskich podpisy pod społecznym projektem ustawy „Renta Wdowia”. Do poparcia ustawy i złożenia podpisu namawiali także posłowie Marek Dyduch i Arkadiusz Iwaniak.

Projekt zakłada, iż po śmierci małżonka można korzystać np. z renty rodzinnej i 50 proc. własnego świadczenia emerytalnego. To realne wsparcie nawet dla 1,5 miliona osób w całej Polsce, w większości kobiet, które po stracie współmałżonka nie są w stanie samodzielnie utrzymać domu.

Osoby z najniższymi emeryturami to głównie kobiety - ich emerytury są nawet 40% niższe niż emerytury mężczyzn! Wszystkie osoby, które nabyły prawo do renty rodzinnej oraz emerytury lub renty z ZUS, z KRUS, wojskowej lub policyjnej, będą mogły wybrać korzystniejsze dla siebie świadczenie plus 50% świadczenia, z którego rezygnują.

Teraz w małżeństwie emerytów, gdy umiera mąż, kobieta ma prawo do wyboru - albo zachowuje swoją emeryturę, albo z niej rezygnuje i bierze rentę rodzinną - 85% emerytury męża. Proponujemy, żeby można było wybrać tę opcję, która daje większy przychód: wdowa może albo zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 50% renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodać 50% swojej emerytury. Kobiety, szczególnie w starszych pokoleniach, często zajmowały się dziećmi, chorymi członkami rodziny i mają po prostu krótszy okres odprowadzania składek. Odpowiedzialne państwo, państwo godności musi to brać pod uwagę.

- To jest projekt ustawy, który był składany przez poseł Bańkowską w 2015 roku i niestety głosami Platformy i PSL-u został odrzucony. Postanowiliśmy do niego powrócić, gdyż na wielu spotkaniach w trakcie trasy letniej okazało się, że jest to częsty problem wśród ludzi starszych. Złożyliśmy ten projekt do laski marszałkowskiej, ale jak to bywa czeka w zamrażarce, postanowiliśmy w związku z tym zrobić z niego projekt obywatelski, pod którym podpisało się 30 różnych organizacji związanych z seniorami, emerytami, wdowami i wdowcami. Zresztą w pakiecie ustaw "Bezpieczny Senior" mamy kilka ustaw, które systemowo mają rozwiązywać problemy osób starszych – mówił Arkadiusz Iwaniak, przewodniczący Komitetu Obywatelskiego Inicjatywy Ustawodawczej "Renta wdowia".

Jak dodawał poseł, projekt "Renta wdowia" ma pomagać tym osobom, które zostają same po śmierci współmałżonka. Daje on również szansę tym, którzy przed wejściem tej ustawy owdowieli. Będą oni mogli wystąpić o to, by ta renta wdowia została im naliczona.

- Każdy emeryt zasługuje na to, by żyć, funkcjonować w sposób normalny, tym bardziej, gdy straci współmałżonka. Niezależnie, czy projekt tej ustawy będzie procedowany w tej czy w następnej kadencji mamy nadzieję, że tak jak w 2015 roku posłowie PiS go poprą, a na pewno wiemy, że poprą go posłowie Platformy Obywatelskiej i PSL-u – wyjaśniał Iwaniak.

- Należy podkreślić, że już 30 lat żyjemy w nowym systemie, gospodarce rynkowej, w tym miejscu, dawnym województwie wałbrzyskim przeżyliśmy bardzo trudne chwile, bo padały zakłady, upadały firmy, kopalnie, wielu ludzi straciło pracę, ale i przez to ma też niższe emerytury i renty. I dzisiaj po ponad 30 latach polskiej gospodarki rynkowej, gdzie w Polsce żyje się lepiej, trzeba zadbać o te 6 -7 milionów ludzi. Jeśli uda się zebrać podpisy pod tym projektem i przeprowadzić całość przedsięwzięcia to naprawdę poprawi emerytom byt i funkcjonowanie. Polakom, emerytom, obecnym i przyszłym, należy się lepsze, godne życie, taka sytuacja materialna, w której wystarczy nam na opłaty, wykupienie leków, na to żeby ugościć choćby swoje wnuki, a nie biedować - przekonywał Marek Dyduch, poseł Lewicy z Dolnego Śląska.

 

 

 

Przeczytaj komentarze (12)

Komentarze (12)

Magda wczoraj, 17 godz temu
Projekt renty wdowiej to dobra,systemowa zmiana. Jak można okradać ludzi...
franek środa, 25.01.2023 08:34
towarzysze i P,O, to jedna banda
autor wtorek, 24.01.2023 08:47
że te stare komuchy pzpr,jeszcze żyją???
poniedziałek, 23.01.2023 20:05
Precz z komuną!!!my chcemy być wolni!
wtorek, 24.01.2023 07:07
Po raz pierwszy od 1989 r komuna właśnie wróciła pod...
Emeryt wtorek, 24.01.2023 09:33
Odezwał się przedstawiciel KOD-u...komitetu obrony darmozjadów
poniedziałek, 23.01.2023 20:19
Ależ to już było i nie wróci więcej!
poniedziałek, 23.01.2023 20:13
Ci co przyszli na spotkanie nie wiadomo czy wyborów doczekają
Ormowiec poniedziałek, 23.01.2023 19:06
Były takie tłumy że nie można było znależ miejcsa
poniedziałek, 23.01.2023 20:07
A Krysia jakoś dotarła i nawet podpis złożyła
poniedziałek, 23.01.2023 18:33
Za komuny to było życie rano do roboty i w...
TiA poniedziałek, 23.01.2023 17:20
Taaaa. Rano, kiedy ludzie jeszcze w domach. I chyba przez...