komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

piątek, 27 listopada 2020

Waleriana, Wirgiliusza

Polsko-Czeski Rok Kulturalny zainaugurowany

czwartek, 28.4.2016 08:40 , komentarze: 0 , odsłony: 652
kategorie artykułu:

W Pradze z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski odbyły się trzydniowe uroczystości związane z Inauguracją Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego. Jednym z najważniejszych elementów programu było otwarcie przez kard. Dominika Dukę – Prymasa Czech I etapu Szlaku św. Wojciecha autorstwa Juliana Golaka i prof. Konrada Czaplińskiego.

Uroczystości rozpoczęły się w piątek. W Instytucie Polskim w obecności Grażyny Bernatowicz, ambasador RP w Pradze, Julian Golak i prof. Konrad Czapliński zaprezentowali I etap Szlaku św. Wojciecha. Szlak obejmuje kilkadziesiąt stacji i prowadzi z Pragi przez Wrocław, Poznań, Gdańsk aż do Elbląga. Rozważane jest także jego przedłużenie aż do Magdeburga. Projekt Szlaku obejmuje swoim zasięgiem trzy kraje czeskie (środkowo-czeski, kralovehradecki, pardubicki) oraz pięć województw w Polsce (dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie).

Szlak powstaje w 1050 rocznicę Chrztu Polski, wydarzenia, którego nie sposób przecenić. Przez ponad dziesięć wieków rozwoju polskiej państwowości, to właśnie decyzja o przyjęciu chrztu przez Mieszka I była najważniejszym epokowym wydarzeniem, które wprowadziło Polskę do kręgu Zachodniej Cywilizacji.

Polsko-czeska historia

W 966 roku Mieszko poślubił czeską księżniczkę Dobrawę. To właśnie ona uczyła go zasad wiary chrześcijańskiej, była dla niego misjonarką - nawracała polskiego księcia i przygotowywała go do nowej wielkiej misji w Europie. Ten fakt miał także wielkie znaczenie kulturalne i cywilizacyjne. Wkrótce Polska została wprowadzona do grona państw, z którymi mogła współpracować i rozwijać kontakty społeczno-kulturalne. Przyjęcie chrztu za pośrednictwem Czech spowodowało także wprowadzenie czeskiego słownictwa do naszego języka, które utrzymało się do dnia dzisiejszego.

Pozytywny odbiór

Pierwsze oficjalne przedstawienie Szlaku spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem wśród profesorów polskich i czeskich, samorządowców, a także działaczy organizacji pozarządowych obecnych podczas spotkania w Instytucie Polskim. Duży potencjał tego szlaku podkreślał m.in. prof. Jacek Baluch – wybitny bohemista i pierwszy ambasador RP w Czechach oraz Kazimierz Figzał - burmistrz Niemczy.

Szlak otwarty

Uroczystego otwarcia Szlaku św. Wojciecha podczas uroczystej mszy świętej dokonał w sobotę w katedrze św. Vita kard. Dominik Duka – Prymas Czech. Tłumnie zgromadzeni wierni modlili się m.in. w intecji Polaków i Czechów. Tuż po mszy kard. Duka wspólnie z Julianem Golakiem odsłonili po raz pierwszy obraz Chrzest Polski autorstwa Ivana i Ireny Malińskich, którzy pracowali nad nim przez ostatnie 6 miesięcy. Płótno o wymiarach 3,5 x 1,5 m przedstawia scenę z chrztu Mieszka I z roku 966 i jest pierwszą częścią powstającego tryptyku.

Tu się wszystko zaczęło

W Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej ojców dominikanów, położonym na praskim starym mieście, w piątek została otwarta wystawa dokumentująca 27 lat historii Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

- To tu się wszystko zaczęło. 27 lat temu wspólnie z kard. Dominiką Duką, obecnym Prymasem Czech rozmawialiśmy o przygotowaniu I Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. W warunkach wciąż zamkniętej granicy, wielu stereotypów i problemów historycznych było to wielkie wyzwanie. Udało się i jak dotąd zorganizowaliśmy ponad 1 600 różnorodnych wydarzeń po obu stronach granicy – mówił Julian Golak, główny organizator wydarzenia.

Otwarcia wystawy dokonał Arkadiusz Ignasiak, konsul honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu i Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

W klasztorze o.o. Dominikanów miało miejsce również posiedzenie Komitetu Organizacyjnego I Kongresu Czechoznawstwa Polskiego, które odbędzie się w październiku i listopadzie w różnych miastach Polski (m.in. Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Prudniku i Cieszynie). Jego celem jest podsumowanie dotychczasowego dorobku naukowego oraz wyznaczenie kierunków dalszej współpracy.

Kyje na szlaku

Wydarzenia związane z Inauguracją Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego odbyły się także w kościele św. Bartłomieja w Pradze-Kyje. Tamtejszy proboszcz ks. Edward Walczyk w ramach inauguracji PczRK zorganizował koncert jazzowy w wykonaniu czeskiego zespołu MK-3 oraz polsko-czeskie spotkanie integracyjne, w którym wzięło udział około stu osób. Podczas kazania w trakcie niedzielnej mszy w intencji Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej ks. Walczyk mówił o znaczeniu budowania więzi między narodami na zasadach wzajemnego szacunku i miłości.

Pielgrzymim szlakiem

W inauguracji Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego wzięło udział także kilkuset pielgrzymów z Dolnego Śląska, którzy w sobotę w drodze do katedry św. Vita odwiedzili Libicach nad Cidlinou - miejsce urodzenia św. Wojciecha oraz klasztor w Brenovie, obok który osobiście ząłożył św. Wojciech.

Inauguracja Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego odbywa się co roku i jest preludium wydarzeń odbywających się wzdłuż 400 km granicy polsko-czeskiej w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Głównym organizatorem PczRK jest Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objęli m.in. Ambasador RP w Pradze, Ambasador Republiki Czeskiej w Warszawie oraz prymasi Polski i Czech.

 

 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 20 godz temu
4
czwartek, 26.11.2020 11:29
środa, 25.11.2020 09:27
10
wtorek, 24.11.2020 09:39
5
sobota, 21.11.2020 13:24
1
czwartek, 19.11.2020 03:00
16
środa, 18.11.2020 10:16
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa