Policja dostaje zgłoszenia o zanieczyszczonych drogach

wtorek, 29.11.2022 15:15 2610 5

Na terenie powiatu ząbkowickiego pojawiają się zgłoszenia dotyczące błota naniesionego z pól na drogę. Opony maszyn rolniczych mają bardzo głębokie bieżniki, w których zatrzymują się błoto, obornik i glina. Przez to na drogach robi się niebezpiecznie. W takiej sytuacji nawet niewielkie opady deszczu sprawiają, iż jezdnię przykrywa śliska warstwa mazi znacząco ograniczająca przyczepność i wydłużająca drogę hamowania. Podobny problem dotyczy także wyjazdów z placów budowy, gdzie ciężarówki i koparki poruszają się po nieutwardzonym terenie.


Naniesienie zanieczyszczeń na drogę i nieuprzątnięcie ich niesie za sobą odpowiedzialność karną. Zgodnie z kodeksem wykroczeń za zanieczyszczanie drogi, które może powodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienia w ruchu drogowym przewidziana jest kara grzywny do 1500 złotych, kara nagany jak i nakaz uprzątnięcia drogi.

Taryfikator mandatowy za takie zachowanie też przewiduje kary. Na podstawie art. 91 kw w zwiąku z art. 45 ust.1 p. 9 Kodeksu drogowego, za zanieczyszczenie drogi, zgodnie z taryfikatorem, grozi mandat od 50 do 200 zł. Znacznie większe problemy może mieć rolnik, czy ktokolwiek inny, kto zanieczyścił drogę, gdy dojdzie do wypadku. Trzeba pamiętać, że w przypadku, gdy zabrudzenie drogi doprowadzi do wypadku drogowego może wchodzić w grę odpowiedzialność z kodeksu karnego. Tutaj kary są już znacznie wyższe. Mówi o tym art. 177 § 1 kodeksu karnego – kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli wskutek wypadku ktoś zginie lub dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu karą jest pozbawienie wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Przepisy te ma na celu ochronę porządku na drodze publicznej. Służą ochronie bezpieczeństwa ruchu, a co za tym idzie naszego zdrowia i życia. Pamiętajmy, że przejazd maszynami rolniczymi, po drogach publicznych zawsze powinien iść w parze z rozwagą.

asp. szt. Katarzyna Mazurek/ KPP w Ząbkowicach Śląskich

 

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Piłat sobota, 03.12.2022 19:31
...ale chlebek i kartoteki to by się chciało żreć,co?przeprowadźcie się...
środa, 30.11.2022 23:20
Także droga Kamieniec - Złoty Stok
RD środa, 30.11.2022 10:39
Czas najwyższy zaprowadzić porządek w Starczowie , na drodze i...
Dagon środa, 30.11.2022 00:04
a oprócz tego niech się opamiętają matoły, które wyrzucają rożnego...
Sąsiad wtorek, 29.11.2022 19:51
Wystarczy przejechać się skrótem obok kopalni z Brodziszowa na Kluczową,...