Pobrał fałszywą aplikację bankowości mobilnej i stracił pieniądze

piątek, 14.1.2022 15:44 1823 3

Mieszkaniec gminy Ziębice, skuszony możliwością otrzymania gratyfikacji finansowej jedynie za ściągniecie aplikacji mobilnej jednego z popularnych banków i zalogowania się do niej, postanowił skorzystać z okazji. Zamiast obiecanych 900 złotych z konta mężczyzny znikło niemal 800 złotych.

11 stycznia mieszkaniec gminy Ziębice przeglądał internet i znalazł reklamę jednego z banków, który za ściągnięcie i zalogowanie się do aplikacji mobilnej przekazuje 900 złotych na konto.

- Skuszony propozycją „łatwych” pieniędzy oraz faktem, że reklama wyglądała na wiarygodną, była opatrzona logiem banku, ze strony podanej na niej ściągnął aplikację bankową. Mężczyzna musiał utworzyć hasło i wpisać swoje dane. Otrzymał kod oznaczający aktywacje aplikacji mobilnej i drugi aktywacji na telefonie. Kiedy jednak zalogował się na swoje konto zobaczył, ze zamiast wypływu z konta zniknęło mu prawie 800 zł. Od razu zadzwonił na infolinię by zablokować aplikacje mobilną. Wszystko to działo się w zaledwie 20 minut – mówi st. asp. Katarzyna Mazurek z KPP w Ząbkowicach Śląskich. 

Banki w ostrzegają przed oszustami. Na Facebooku pojawiła się reklama, w której oszuści namawiają do zweryfikowania swojej tożsamości w banku Santander i odebrania bonusu w postaci 900 zł. Podanie loginu i hasła do bankowości oraz przesłanie kodu autoryzującego, może skutkować utratą wszystkich środków z konta.

Również Bank BNP Paribas ostrzegł klientów przed fałszywymi reklamami, w których oszuści proponują bonus 900 zł. Reklama prowadzi do fałszywej strony, która wyłudza dane takie jak PESEL i nazwisko panieńskie matki. Cyberprzestępcy podszywają się również pod PKO BP i próbują nakłonić użytkowników do instalacji fałszywej aplikacji mobilnej. Wystarczy, że nieświadomi internauci wejdą na adres niebezpiecznej strony: iko.pkobq[.]pl. Jak widać użyty tu jest trick z podmianą litery z p na q e nazwie banku. Jest to szkodliwa aplikacja, podszywająca się pod aplikację banku PKO BP – IKO. W atakach wykorzystywany jest trojan bankowy.

Pamiętajmy, aby w trakcie logowania się do własnego banku dokładnie sprawdzać adres www. To zazwyczaj w tym miejscu występują już pierwsze różnice, które powinny dać nam do myślenia. Celem takich stron jest wykradzenie danych logowania do bankowości elektronicznej, a następnie próba okradzenia ofiar z pieniędzy.

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Qwert poniedziałek, 17.01.2022 19:33
Kretyn
jan piątek, 14.01.2022 23:15
Od czego prokuratura CBS niech ścigają przestępców nie ma że boli
piątek, 14.01.2022 17:01
Ziębice wszystko jasne