Pierwszy koncert Prezentacji Organowych w Kamieńcu Ząbkowickim za nami

wtorek, 16.5.2023 13:58 1312 0

W niedzielę 14 maja w kościele pw. WNMP w Kamieńcu Ząbkowickim miał miejsce pierwszy koncert tegorocznej edycji prezentacji "Z muzyką dawną przez wieki". 

- Jak to miało miejsce w zeszłym roku, tak i w tym będziemy gościć utalentowanych artystów  Akademii Muzycznej im Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje umiejętności zaprezentują nam studenci dobrze nam znanego profesora Piotra Rojka, dziekana Wydziału Instrumentalnego, Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Na jednym z koncertów będziemy mogli posłuchać niespełna 8-letniego Mikołaja Ożga, a na zakończenie lata organowego zaprezentuje się nam podopieczny profesora Ihor Sikorsky z UKRAINY. Gorąco zapraszamy na przepiękną ucztę dla wszystkich melomanów ceniących dobrą muzykę wspaniałych mistrzów - mówił rozpoczynając koncert organizator wydarzenia, Emil Koprzak. 

Jeden z patronów wydarzenia, proboszcz kamienieckiej parafii, ks. Wojciech Zmysłowski, zwrócił uwagę na wpływ  muzyki organowej na naszą rzeczywistość i opisał jak trudnym instrumentem są organy piszczałkowe, określając je królem instrumentów. Zachęcał wszystkich do uczestnictwa w tej uczcie duchowej i oficjalnie otworzył cykl koncertów organowych w kamienieckiej świątyni.

W imieniu burmistrza Kamieńca Ząbkowickiego, Marcina Czernieca,  głos zabrała przewodnicząca Rady Miejskiej Bernadeta Chodasewicz. Zaznaczyła, że koncerty wpisały się w kulturalny kalendarz miasta i  zapewniała o wsparciu takich inicjatyw.  Podziękowała organistom Emilowi Koprzakowi i Janowi Jakimiszynowi za przygotowanie koncertów.

Podczas pierwszego koncertu wystąpił Jan Jakimiszyn, który zagrał kompozycje wielkich mistrzów. Oprócz Toccaty i fugi D mol J.S.Bacha mogliśmy wysłuchać Suity gotyckiej składającej się z czterech części Leona Boelmana i słynnego ALLELUJA Georga Friedricha Handla z oratorium Mesjasz.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)