Pechowy piątek?

piątek, 13.2.2015 08:36 1726 0

Piątek trzynastego występuje co najmniej raz do roku, jednak maksymalnie w roku pechowe piątki mogą być trzy, więc w sumie nie ma się o co martwić - góra trzy pechowe dni da się przeżyć, poza tym czekają nas już tylko 362 dni szczęśliwe!

Dlaczego trzynasty i piątek to wyjątkowo pechowy dzień? Pierwsza zarejestrowana wzmianka o pechowości piątku trzynastego pochodzi najprawdopodobniej z biografii kompozytora Gioacchino Rossiniego wydanej w 1869 roku. Ponoć kompozytor tak mocno wierzył, że jest to pechowy dzień iż zmarł właśnie w piątek trzynastego. Obecnie dużą popularnością cieszy się teoria, według której właśnie w piątek trzynastego, a konkretnie 13 października 1307 roku aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli, poza tym krążyły legendy o bogactwach Templariuszy, a przecież złoto każdemu się przyda, zwłaszcza królowi). Według tej teorii ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Teoria ogromnie zyskała na popularności dzięki powieści Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci". 

A jak jest naprawdę? Jak w większości zabobonów historia ich powstania ginie gdzieś w mrokach dziejów. Faktem jest natomiast, że od dawien dawna liczba trzynaście jest w numerologii określana jako pechowa. Jest zaprzeczeniem dwunastki - liczby boskiej i doskonałej (ilość znaków zodiaku, liczba apostołów, liczba godzin na zegarze i miesięcy w roku, czy ilość plemion Izraela ze Starego Testamentu). Piątek natomiast, jako dzień ukrzyżowania Chrystusa nie kojarzy się dobrze, nie tylko chrześcijanom. Nawet w Opowieściach Kanerberyjskich z XIV wieku piątek był wskazywany jako dzień nieodpowiedni do podróżowania. 
I tak właśnie ze zlepku dwóch zabobonów powstał jeden, ale o dużej sile rażenia. Strach przed piątkiem trzynastego ma nawet swoją nazwę: paraskewidekatriafobia. Słowo to powstało z trzech greckich słów: paraskevi -piątek, dekatreis co oznacza trzynasty i fobia, czyli strach. 

Wszystkim pechowcom i nie tylko polecamy przytulenie czarnego kota pod rozłożoną drabiną i donośne śpiewanie...

Dodaj komentarz

Komentarze (0)