Pasja malowania Krzysztofa Kwiatkowskiego

poniedziałek, 19.12.2016 11:33 4172 0

Przez parę tygodni hol Biblioteki Pedagogicznej pełnił rolę …galerii sztuki. Można było oglądać obrazy autorstwa Krzysztofa Kwiatkowskiego z Grochowej. Są to prace będące kopiami znanych mistrzów pędzla, jak i autorskie samego artysty amatora.

Wystawie nadano tytuł „Śladami mistrzów”. Bowiem inspiracji dostarczają K.Kwiatkowskiemu uznani twórcy polskiego malarstwa. Wszystkie obrazy artysta wykonał z użyciem farb olejnych. Tak, że czytelnicy biblioteki oraz osoby specjalnie na wystawę wybierające się miały najlepszą okazję „dotknąć” prawdziwego malarstwa, niemal poczuć zapach świeżo nałożonej na płótnie farby.

Krzysztof Kwiatkowski wpisuje się w grono twórców regionalnych. Mieszka w pofałdowanym terenie, widząc z okien domu Góry Bardzkie. To ważne, gdyż również wpływa na jego zainteresowania malarskie. Krajobrazy,  motywy wiejskie a z drugiej strony sztolnie kopalniane to ważne wątki twórczości K.Kwiatkowskiego. Swoją przygodę z pędzlem w ręku zaczął jeszcze w czasach służby wojskowej w l. 80-tych. Właśnie wówczas powstał pierwszy olejny obraz - kopia „Śniegu” Juliana Fałata. Wystawa była zdominowana kopiami wielkich mistrzów z epoki modernizmu takich jak Leon Wyczółkowski, Jan Stanisławski, Alfred Wierusz-Kowalski.

Dużą (w sensie ilościowym i emocjonalnym) część twórczości K.Kwiatkowskiego stanowią portrety Jana Pawła II. Maluje je z wewnętrznej potrzeby, ale też na zamówienie rodziny oraz innych osób. Największe – jak do tej pory – wyzwanie dla rodzimego artysty przedstawiał zamówiony w 2014 r. portret papieża dla kościoła w Braszowicach. Twórca pracował pod „ciśnieniem”, gdyż to formatowo spory obraz. No i specjalne zamówienie – do kościoła parafialnego, dla wspólnoty parafialnej, której Kwiatkowski jest członkiem.

Ekspozycji  towarzyszyły (jak przystało na bibliotekę) albumy malarskie a także mini katalog wystawy. Ciekawostką była albumowa reprodukcja „Rybaków brodzących” Wyczółkowskiego z rozrysowaną siatką pól do kopiowania. Taką techniką na ogół posługuje się K.Kwiatkowski. Wzbudzało to duże zainteresowanie. Liczną grupą zwiedzających były panie bibliotekarki z terenu powiatu biorące udział w warsztatach przygotowanych w Bibliotece Pedagogicznej (Zasoby internetowe bibliotek).

Na koniec  trzeba pogratulować autorowi obrazów, Krzysztofowi Kwiatkowskiemu jego pasji twórczej, szerokich zainteresowań oraz życzyć dalszego rozwoju. Nie bez kozery będzie również stwierdzenie, że niektóre prace artysty znalazły nabywców. W końcu to nie lada gratka powiesić na ścianie w mieszkaniu prawdziwy obraz.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)