Pandemia oraz niepokoje społeczne pokazują jak ważny jest szybki dostęp do opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej

wtorek, 10.11.2020 12:18 495 0

Kolejne wzrosty zachorowań na Covid - 19 oraz niepokoje społeczne związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, nie pozostają obojętne dla naszej kondycji psychicznej. Lęk o zdrowie nasze i naszych bliskich, obawy związane z możliwością utraty pracy, z naszą przyszłością wpływają na nasze zdrowie psychiczne.

Ma to przełożenie na zwiększające  się kolejki do lekarzy psychiatrów, gdzie na pierwszą wizytę oczekuje się kilka miesięcy, a na wsparcie terapeutyczne jeszcze dłużej.

Tymczasem trwa batalia o przedłużenia pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego, w których na taką pomoc czeka się o wiele krócej. Nadal mamy szansę, aby w naszej okolicy powstało takie centrum, które zapewni nam, naszym bliskim, znajomym, czy sąsiadom, szybką i wszechstronną pomoc specjalistów w razie kryzysu. Każdy z nas może się do tego przyczynić podpisując poniższą petycję.

. „Zachęcamy wszystkie osoby, które wspierają potrzebę istnienia i rozwoju Centrów Zdrowia Psychicznego o podpisanie petycji, która znajduje się pod linkiem: https://www.petycjeonline.com/w_sprawie_przyszoci_centrow_zdrowia_psychicznego” – zachęca Krzysztof Rogowski, z Fundacji eFkropka. 

Od połowy 2018 roku powstają w Polsce Centra Zdrowia Psychicznego, będące elementem reformy psychiatrii. Upowszechniają one model opieki środowiskowej, oferowanej blisko miejsca zamieszkania pacjenta, bezpłatnie i bez długiego oczekiwania na wizytę. Taka szybka pomoc, w wielu przypadkach, zastępuje długie i kosztowne hospitalizacje na oddziałach psychiatrycznych, dając tym samym większe szanse na zdrowienie i powrót do aktywnego i satysfakcjonującego życia osobom doświadczającym kryzysów zdrowia psychicznego. Istnieje ryzyko, że skuteczny, zarówno w ocenie pacjentów jak i ekspertów pilotaż, ma zostać zakończony, bądź jego forma zostanie znacząco zmieniona.  

Pandemia COVID-19 znacząco opóźniła działania związane z reformą psychiatrii, a więc także plany związane z rozszerzaniem pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego. Aktualnie 31 Centrów Zdrowia Psychicznego obejmuje działaniem ok. 10% dorosłych mieszkańców Polski. Po wielu latach odkładania niezbędnych reform, Centra Zdrowia Psychicznego stały się  źródłem nadziei na podniesienie standardu opieki psychiatrycznej w całym kraju, która od lat cierpi na niedofinansowanie oraz braki kadrowe. Centra stanowią także kontynuację leczenia dla osób, które wcześniej korzystały z pomocy w ramach psychiatrii dziecięcej, która jak wiemy jest w tragicznym stanie, a jej reforma która ruszyła w kwietniu br. potrwa wiele lat. Cel powstania Centrów Zdrowia Psychicznego jest prosty - każdy Polak powinien mieć możliwość uzyskania szybkiej i dopasowanej do jego potrzeb opieki psychiatrycznej która, mając na uwadze specyfikę kryzysu psychicznego, włącza w terapię bliskich, oraz podąża formami pomocy za dynamiką kryzysu. 

Pacjenci, ich bliscy, oraz organizacje pacjentów zrzeszone w ramach Kongresu Zdrowia Psychicznego wzięli sprawy w swoje ręce. Widząc korzyści, które daje psychiatryczna opieka środowiskowa w ramach Centrów Zdrowia Psychicznego, przygotowali petycję, w której apelują do Adama Niedzielskiego, Ministra Zdrowia, o przyspieszenie rozwoju sieci Centrów Zdrowia Psychicznego, oraz pytają o przyszłość pilotażu. 

W ramach Centrów Zdrowia Psychicznego, pomoc świadczą lekarze, pielęgniarki środowiskowe, psychoterapeuci, psychologowie, terapeuci zajęciowi, pracownicy socjalni oraz asystenci zdrowienia, pozwala to na szybkie i kompleksowe udzielenie pomocy osobie w potrzebie.

„Model opieki środowiskowej nad osobą w kryzysie oferowany przez Centrum Zdrowia Psychicznego wyróżnia partnerstwo i podmiotowość. Pacjent w psychiatrii środowiskowej to konkretna osoba ze swoimi problemami,  zainteresowaniami, planami. Nie jest to anonimowa osoba, kolejny pacjent hospitalizowany w szpitalu psychiatrycznym. Ta podmiotowość gwarantuje partnerstwo w procesie zdrowienia. W środowisku osoba z kryzysem ma swój głos - słyszalny dla wszystkich” – mówi Krzysztof Rogowski, z Fundacji eFkropka. 

Polska psychiatria od lat jest niedofinansowana. Tylko 3,5% budżetu ochrony zdrowia przeznaczanych jest na ten obszar terapeutyczny. Polska jest na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem finansowania psychiatrii. Pandemia koronawirusa sprawiła, że coraz więcej osób szuka pomocy psychiatrycznej i terapeutycznej. W opinii ekspertów i organizacji pacjentów zrzeszonych w Koalicji dla Psychiatrii osoby te powinni mieć zagwarantowany dostęp do kompleksowej pomocy w bliskości swojego domu, co oferują obecnie Centra Zdrowia Psychicznego.

 

Więcej informacji o centrach: www.czp.org.pl

#PopieramCentraZdrowiaPsychicznego

Pomóż i podpisz petycję!
link do petycji⬇️
https://lnkd.in/e7GN7Zw

 

Poniżej treść petycji:

Treść petycji, o której mowa w informacji prasowej.

 

                                                                                            Pan

                                                                                            dr Adam Niedzielski

                                                                                            Minister Zdrowia

                                                                                            ul. Miodowa 15,

                                                                                            00-952 Warszawa 

 

Szanowny Panie Ministrze, 

Kryzysy psychiczne (problemy, zaburzenia, choroby) sprawdzają naszą odporność w konfrontacji ze znanymi i nowymi (jak COVID-19) zagrożeniami zdrowia.  W ciągu życia doświadcza ich co najmniej co czwarty z nas, co czwarta rodzina. W ciągu ostatniego roku - co najmniej co szesnasty z nas, co szesnasta rodzina, czyli blisko 1,8 mln. osób. Niosą cierpienie, bezradność, często niezrozumienie i osamotnienie.  W porę nierozwiązane łamią lub zabierają życie.

Tak nie musi być! – od połowy 2018 roku powstają w Polsce CENTRA ZDROWIA PSYCHICZNEGO (CZP, zobacz: www.czp.org.pl)

CZP – to ośrodki oferujące bez skierowań i bez kolejek indywidualne formy pomocy psychologicznej, terapeutycznej, psychiatrycznej w zależności od potrzeb realizowane w poradni, w domu, oddziale dziennym lub szpitalnym. Są odpowiedzialne za zapewnienie pomocy mieszkańcom określonego obszaru – Twojego powiatu, miasta, dzielnicy. Aktualnie 31 CZP obejmuje działaniem w przybliżeniu 10% dorosłych mieszkańców Polski. Po wielu latach odkładania niezbędnych reform - to zwiastun nadziei na radykalne podniesienie standardu pomocy psychiatrycznej w całym kraju. Niestety w przeszłości takie zwiastuny nadziei niejednokrotnie gasły z powodu zaniechań lub błędów polityki zdrowotnej. Dlatego dzisiaj my, jako pacjenci, ich rodziny, bliscy, a także jako profesjonaliści w tej dziedzinie, czyli obywatele świadomi naszych praw i odpowiedzialności stanowczo domagamy się:

1. CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO W KAŻDYM POWIECIE – przyspieszenia rozwoju sieci CZP i jej ukończenie najpóźniej do roku 2027,

  1. TRZYPOZIOMOWEGO SYSTEMU OCHRONY ZDROWIA PSYCHICZNEGO – w którym CZP zapewniają pomoc podstawową, dopełnianą w koniecznych przypadkach przez specjalistyczne programy zdrowotne (pomoc profilowana) i ośrodki wysokospecjalistyczne (akademicki poziom referencyjny),

3. ADEKWATNEJ LEGISLACJI, SKUTECZNEGO FINANSOWANIA i INWESTOWANIA – wprowadzenia podstaw funkcjonowania CZP i trzypoziomowego systemu do znowelizowanej Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, powiązania odpowiedzialności CZP za obsługiwaną populację z finansowaniem w formie ryczałtu według stawki wyliczonej na głowę mieszkańca, zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia psychicznego do poziomu co najmniej średniego w Europie, tj.  5% udziału w całości nakładów na ochronę zdrowia,

  1. UPOWSZECHNIANIA ŚRODOWISKOWEGO MODELU OPIEKI - odchodzenia od osadzania potrzebujących w odległych azylach, na rzecz aktywnej pomocy im w środowisku zamieszkania, zgodnie z Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego (2010, 2017).

5. POSZANOWANIA PODMIOTOWOŚCI – eliminowania instytucjonalnych barier, uprzedzeń i opresji naruszających prawa lub godność pacjentów, jak i pracowników systemu ochrony zdrowia psychicznego.

 

Dlaczego to tak ważne? 

Ponieważ każdemu obywatelowi, każdemu z nas należy się godna, łatwodostępna, bliska domu, włączająca w terapię bliskich, podążającą formami pomocy za dynamiką kryzysu, opieka psychiatryczna. Taką właśnie opiekę, opartą na zasadach psychiatrii środowskowej oferują Centra Zdrowia Psychicznego. Opieka środowiskowa może sprawić, że będziemy mogli uniknąć często traumatycznego pobytu w szpitalu lub sprawić, że hospitalizacja będzie jak najkrótsza. Leki, które dostajemy od psychiatrów pomagają opanować objawy choroby ale poza nimi jest jeszcze potrzebne wsparcie osób, które na różne sposoby mogą nam pomóc, żebyśmy nie tracili ról matek, mężów, pracowników, uczniów. Ogromna konstelacja takich ludzi jest właśnie w Centrach Zdrowia Psychicznego, składająca się z lekarzy, pielęgniarek środowiskowych, psychoterapeutów, psychologów, terapeutów zajęciowych, pracowników socjalnych oraz asystentów zdrowienia czyli ludzi, którzy doświadczyli kryzysu, opanowali go i po odpowiednim szkoleniu wspierają chorych trwających w kryzysie i ich bliskich. Leczenie środowiskowe pozwala zachować rytm życia. Przy takim wsparciu można pracować, uczyć się, realizować swoje pasje, kochać i bawić się. Dzięki takiemu leczeniu jest ogromna szansa utrzymać nas w staraniach o wspólne dobro, bez skazywania na lądowanie na rentach, utrwalanie w chorowaniu. Praca, nauka i rodzina mają ogromną terapeutyczną moc. Do tego jeżeli pracujemy, nie tworzymy ogromnych kosztów, jakim jest korzystanie z rent. Płacimy podatki, jesteśmy przydatni. Nie czujemy się obciążeniem dla państwa. 

 #PopieramCentrumZdrowiaPsychicznego

 

Joanna Krzyżanowska-Zbucka

 Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego

 Kongresu Zdrowia Psychicznego

 mail: kongreszp@ef.org.pl 

 www.kongreszp.org.pl 

 

Do wiadomości:

1. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

2. Rzecznik Praw Pacjenta

3. Rzecznik Praw Obywatelskich 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)