Oszustwo na "znajomego z Facebooka". Nie podawaj kodu BLIK!

wtorek, 12.9.2023 13:53 879 0

W związku ze zgłoszeniami w powiecie ząbkowickim, policjanci przestrzegają przed oszustwami „na znajomego z Facebooka". Przestępcy podszywają się pod znajomych na portalach społecznościowych i proszą o pilną pożyczkę i przekazanie im wygenerowanych kodów BLIK. W związku z tym, że przestępcy internetowi działają bardzo przebiegle, to całkowita ochrona przed ich działaniami nie jest możliwa. Trzeba jednak zawsze oceniać sytuację na trzeźwo, a nie emocjonalnie. Oszustwo na „znajomego z Facebooka” jest możliwe tylko wówczas, gdy zapominasz podstawowej zasady, a więc ograniczonego zaufania.

- Oszustwa na BLIKA na Facebooku mają wiele wymiarów. Często oszust uzyskuje dostęp do konta na skutek wycieku danych lub ataku hakerskiego. Przy ich pomocy loguje się na konto i przejmuje nad nim kontrolę, a następnie kontaktuje się przez komunikator. Fałszywy znajomy może poprosić o przeniesienie rozmowy do wiadomości tekstowych SMS. Gdy cyberprzestępcy uda się zdobyć zaufanie potencjalnej ofiary, próbuje wyłudzić pieniądze, wcielając w życie jeden z popularnych scenariuszy oszustwa. Najczęściej fałszywy znajomy prosi o podanie kodu do szybkiej płatności, kodu BLIK. Powodów może być wiele: niewielka pożyczka, zgubiony portfel, brak wystarczającej kwoty na koncie, aby mógł za coś zapłacić. Po podaniu kodu oszust natychmiast wypłaca pieniądze w bankomacie i prosi o kolejne kody. Pretekstem może być np. brak wystarczającej kwoty na koncie lub błąd transakcji. Zdarza się również, że cyberprzestępcy proszą znajomych ofiary o udostępnienie kodu BLIK po to, aby sami mogli opłacić zakupy w internecie. W przypadku obu scenariuszy konsekwencją nierozważnego udostępnienia kodu jest utrata pieniędzy z konta - wyjaśnia asp. szt. Katarzyna Mazurek z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich.

Przekonała się tym 21-letnia mieszkanka naszego powiatu, której oszuści przejęli konto na Facebooku i do jej znajomych wysłali wiadomość z prośbą o przesłanie kodów BLIK.

- Dlatego tak ważne jest nie tylko baczne przyglądanie się kto i w jakim celu do nas pisze oraz sprawdzenie tej prośby poprzez kontakt telefoniczny, ale i ochrona własnego konta na Facebooku. Uchroni to nie tylko nas, ale również naszych znajomych i rodzinę - mówi policjantka.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)