Oszust podawał się za pracownika gminy i oferował „weksel od gminy”

poniedziałek, 5.7.2021 11:01 1881 3

Policjanci kolejny raz apelują o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Trzy tysiące złotych i dokumenty straciła 85-letnia mieszkanka gminy Ziębice, która uwierzyła fałszywemu pracownikowi gminy. Mężczyzna oferował „weksel od gminy” dla osób po 80 roku życia. Policja zaleca zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie zasady organicznego zaufania w stosunku do osób których nie znamy. Nie wpuszczajmy ich do mieszkania, żądajmy dokumentów potwierdzających ich tożsamość, legitymacji z urzędu który reprezentują.

85-letnia mieszkanka gminy Ziębice poinformowała policjantów o oszustwie. 

- Kobieta zawiadomiła, że do jej mieszkania przyszedł mężczyzna w wieku ok. 60 lat i oświadczył, że jest pracownikiem gminnym. Zaoferował kobiecie "weksel od gminy". Jedynym warunkiem, jaki kobieta miała spełnić, to posiadać środki pieniężne w kwocie 6 tysięcy złotych. 85-latka oświadczyła, że nie posiada takich pieniędzy. Mężczyzna sprawnie prowadząc rozmowę dowiedział się, że kobieta posiada w mieszkaniu 3 tysiące złotych. Na jego prośbę o przeliczenie pieniędzy wciągnęła z szafki torebkę, w której schowane miała wszystkie oszczędności. Wspólnie je przeliczyli. Oszust oświadczył, że „pójdzie jej na rękę” i może te 3 tysiące złotych wystarczy, by uzyskać „weksel gminny”. Kobieta schowała torebkę do szafki. Kiedy podpisywała dokumenty dostarczone przez złodzieja, on wykorzystując jej nieuwagę i łatwowierność w tym samym momencie wyciągnął z szafki torebkę z pieniędzmi - mówi st. asp. Katarzyna Mazurek z KPP w Ząbkowicach Śląskich. 

Policja apeluje do osób starszych, ich opiekunów i rodziny, by stosować zasady organicznego zaufania w stosunku do osób, których nie znamy. Żądajmy dokumentów potwierdzających ich tożsamość, legitymacji z urzędu, który reprezentują. Jeżeli mamy taką możliwość, zawołajmy jakąś inną osobę na to spotkanie: sąsiada, sąsiadkę, a także zadzwońmy do urzędu, na który osoby się powołują i potwierdźmy ich tożsamość.

- Przypominamy, że na YouTube na stronie KPP Ząbkowice Śl. prowadzony jest cykl szkoleń o oszustwach dokonywanych głównie na osobach starszych. Na szkoleniach omawiamy sposoby działania oszustów oraz bieżące zdarzenia. Jest również możliwość zadawania pytań prowadzącemu. Szkolenie jest dostępne   w serwisie YouTube na profilu KPP w Ząbkowicach Śląskich - dodaje policjantka. 

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

poniedziałek, 05.07.2021 12:02
Pewnie jakiś .uj z PiSu bo to tylko oni...
poniedziałek, 05.07.2021 15:04
Nie jest z PO pieniędzy nie ma i nie będzie
poniedziałek, 05.07.2021 14:33
Co to się dzieje w tych Ziębicach !