komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 13 czerwca 2021

Lucjana, Antoniego

Oszuści wyłudzają pieniądze podczas transakcji internetowych. Kobieta straciła kilkanaście tysięcy

wtorek, 13.8.2019 15:16 , komentarze: 4 , odsłony: 4618
kategorie artykułu:

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody i wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego niepodejrzewających osób. Od pewnego czasu oszuści stosują nową metodę wyłudzania pieniędzy "na BLIK-a”. Najczęściej polega ona na wykradaniu kont w mediach społecznościowych, a następnie wyłudzaniu od znajomych pieniędzy, ale  nie tylko, o czym boleśnie przekonała się mieszkanka powiatu ząbkowickiego, która straciła oszczędności.

fot. ilustracyjne, pixabay

 

- 2 sierpnia 28-letnia mieszkanka powiatu ząbkowickiego zgłosiła na policję, że padła ofiarą oszustwa. Podczas dokonywania transakcji internetowej przez aplikację banku, zatwierdziła kod autoryzacyjny otrzymany sms-em. W wyniku tego straciła z konta kilkanaście tysięcy złotych - mówi kom. Ilona Golec z ząbkowickiej policji. 

Większość tego typu przestępstw zaczyna się od przejęcia czyjegoś konta na portalu społecznościowym. Przestępcy za ich pomocą rozsyłają prośby do znajomych o opłacenie jakiegoś zamówienia czy też pożyczkę. Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie proszą jej znajomych o podanie hasła „Blik”. Dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność.

O innym sposobie wyłudzania pieniędzy podczas zakupów na facebookowych grupach, czy platformach handlowych, co mogło się przydarzyć właśnie mieszkance powiatu, informuje portal Zaufana Trzecia Strona (dokładny opis w linku). W skrócie oszuści wykorzystują fałszywy panel płatności przelewy 24 i przekierowują na fałszywe panele logowania do banku. Złodziej obserwuje tę stronę na bieżąco i odczytuje login i hasło do konta równocześnie włamując się na konto ofiary. Tam przelewa środki ofiary na swoje konto. Ofiara oszustwa dostaje kod autoryzacyjny i jeśli dokładnie nie przeczyta treści sms-a, a jedynie machinalnie wpisze tylko kod myśląc, że płaci za zakupy, traci oszczędności. 

Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Dokładnie sprawdzajmy adresy stron internetowych.  Czytajmy także dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji. Taka forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. 

Policjanci przypominają więc wszystkim użytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do internetu o kilku ważnych kwestiach:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
  • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.
  • Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
  • Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach wykorzystywania internetu.
  • Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
  • Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
  • Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy.
 

Wasze komentarze

Głupich i najwnych nie brakuje
wtorek, 13.08.2019 15:45 autor:
piątek, 11.6.2021 11:03
6
poniedziałek, 31.5.2021 11:15
wtorek, 25.5.2021 16:01
3
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
PUP Ząbkowice Śląskie
PUP Ząbkowice Śląskie
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa