Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży

wtorek, 5.5.2020 13:39 2445 0

Czas pandemii, to czas dodatkowego stresu i obciążenia psychicznego dla mieszkańców Dolnego Śląska. Problemy psychiczne dotykają zarówno dorosłych jak i dzieci. Dodatkowo dolegliwości psychiczne, które występowały przed epidemią, podczas niej nie zniknęły. Nasza uwaga obecnie skoncentrowana jest wokół wirusa. To oczywiste. Jednak trzeba podkreślać jak ważne jest, by zgłaszać się do specjalistów, gdy potrzebujemy pomocy w związku z innymi chorobami.

Gdy mowa o opiece psychologicznej dzieci, ważną informacją jest, że od 1 kwietnia 2020 r., w związku z reformą opieki psychiatrycznej dzieci, rozpoczęły działalność placówki nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – tzw. I poziom referencyjny. Niestety swoją pracę rozpoczynają w trudnych warunkach, bo w sytuacji pandemii.

Z jednej strony muszą działać w czasie szczególnych ograniczeń, a z drugiej strony muszą odpowiedzieć na wzrastające w okresie kryzysu spowodowanego COVID-19 zapotrzebowanie na specjalistyczną opiekę psychologiczną i psychoterapeutyczną.

Na terenie Dolnego Śląska usługi jednej z 5 poradni I poziomu świadczy Dzienny Ośrodek Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. To jednostka, dla którego podmiotem tworzącym jest Samorząd Województwa. „Rozumiejąc konieczność wsparcia dzieci i ich rodzin w tej trudnej COVID-owej sytuacji uruchomiliśmy teleporady rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia. To istotne, by im pomóc. Jak ważny to problem obrazuje przykład pacjenta, który groził samobójstwem, ponieważ nie radził sobie ze zdalną nauką. ” komentuje Iwona Mazur dyrektor Ośrodka. Uruchomione zostały cztery numery telefonów czynne od 8.00 - 14.00 i jeden czynny od 14.00 - 18.00  od  poniedziałku  do piątku.  Ośrodek  zapewnia również  codziennie możliwość bezpośredniego  kontaktu  ze  specjalistami psychologii klinicznej, psychoterapeutami czy terapeutami środowiskowymi. Jednak należy wcześniej umówić taką wizytę telefonicznie (8.00-18.00 rejestracja) w celu przygotowania się specjalistów  zgodnie z wymaganiami, zachowując bezpieczeństwo epidemiologiczne. Ośrodek zatrudnia pięć osób, w tym psychologa klinicznego i certyfikowanego psychoterapeutę, dwóch psychologów w trakcie certyfikatu psychoterapii, pracownika socjalnego z uprawnieniami  terapeuty środowiskowego, psychologa  z 2 letnim doświadczeniem w pracy klinicznej z dziećmi. Wszyscy z kompetencjami do pracy z dziećmi autystycznymi. Od początku działalności, tj. od 1 kwietnia tego roku Ośrodek objął opieką 26 pacjentów. Ponadto 15 pacjentów tzw. pierwszorazowych  umówionych jest już także na wizyty. Problemy zgłaszane przez dzieci i młodzież to na przykład trudne doświadczenia życiowe, rozwód rodziców, trudności w szkole,  w tym zdalna nauka, z którą sobie nie radzą, choroby nowotworowe, lęki o różnym podłożu czy śmierć członka rodziny.

„Nowy model opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży opiera się przede wszystkim na wsparciu najmłodszych pacjentów w ich najbliższym środowisku. Zdrowie psychiczne dziecka zależy w dużej mierze od środowiska, w którym się wychowuje i uczy. Do ośrodków I poziomu referencyjności trafiają dzieci, które borykają się z różnymi zaburzeniami, ale nie wymagają interwencji psychiatry. Otrzymują one pomoc ekspercką bez skierowania i co ważne blisko miejsca zamieszkania. Szczególnie istotne jest umożliwienie dostępu dzieciom, młodzieży i rodzicom do wsparcia psychologicznego w  wymagającym czasie pandemii.” podkreśla wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)