komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 31 maja 2020

Anieli, Petroneli

Onkologika w ZSZ na Wrocławskiej [FOTO]

czwartek, 7.12.2017 15:08 , komentarze: 0 , odsłony: 3061
kategorie artykułu:

7 grudnia w Ząbkowicach Śląskich odbyły się warsztaty edukacyjne w ramach kampanii Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu – Onkologika. W trakcie warsztatów uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica dowiedzieli się od lekarzy onkologów i psychoonokologów z DCO, w jaki sposób minimalizować ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, a także jak dzięki badaniom profilaktycznym wykryć ją odpowiednio wcześnie.

Jednym z kluczowych elementów kampanii Onkologika są warsztaty edukacyjne w szkołach ponadgimnazjalnych z całego regionu. W sumie na przestrzeni 6 miesięcy odbędzie się 100 prelekcji prowadzonych przez lekarzy onkologów i psychoonkologów z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Każde zajęcia podzielono na 3 części. Najpierw interaktywny wykład, w trakcie którego zaprezentowano wiedzę z zakresu profilaktyki czterech typów nowotworów – raka szyjki macicy, piersi, płuc oraz skóry. Następnie część praktyczna, czyli różnorodne ćwiczenia utrwalające wiedzę zdobytą przez uczniów – tworzenie plakatów metodą scrapbookingu. Na koniec ankieta ewaluująca stan wiedzy uczniów po warsztatach.

Podczas zajęć rozdano również zaproszenia na profilaktyczne, darmowe badania mammograficzne piersi w placówkach położonych najbliżej Ząbkowic Śląskich. Każdy z uczniów będzie mógł wręczyć takie zaproszenie bliskiej osobie, np. mamie lub babci.

Celem Onkologiki jest rozpowszechnianie wiedzy w zakresie profilaktyki antynowotworowej, ze szczególnym uwzględnieniem raka szyjki macicy, piersi, skóry oraz płuc. Podejmowane działania ukierunkowane są na podnoszenie świadomości onkologicznej i edukację Dolnoślązaków w obszarze czynników zwiększających ryzyko zachorowania, konieczności poddawania się regularnym badaniom czy  prowadzenia zdrowego trybu życia. Odczarowanie mitów dotyczących choroby nowotworowej i pokazanie, że poprzez odpowiednią profilaktykę możemy ustrzec się przed zachorowaniem albo zwiększyć swoje szanse na wyleczenie to kolejne zadanie, które stawia sobie Dolnośląskie Centrum Onkologii, podmiot realizujący kampanię.

Onkologika jest realizowana przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Środki na promocję profilaktyki antynowotworowej powinny znaleźć się w budżecie każdego regionu. Edukacja w tym zakresie jest równie ważna i efektywna w procesie dążenia do spadku zachorowalności czy wzrostu wskaźnika przeżyć, jak budowa nowoczesnych szpitali bądź badania nad nowymi metodami leczenia. Na Dolnym Śląsku mocno stawiamy na zdrowie naszych mieszkańców. To przyjemność móc być inicjatorem, a przede wszystkim aktywnym wsparciem dla tej największej w dotychczasowej historii regionu kampanii społeczno-edukacyjnej w zakresie onkologii – mówi Jerzy Michalak, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

W trakcie najbliższych 6 miesięcy zaplanowano zróżnicowane działania, ukierunkowane na rozpowszechnianie wiedzy. W ramach kampanii powstał artystyczny spot, którego oficjalna premiera była połączona z konferencją ekspercką, która odbyła się 28 listopada w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Do tego aktywna współpraca z mediami oraz kanały social media, na których będą publikowane filmy eksperckie oraz inne interaktywne materiały informacyjne. Powstanie także platforma internetowa dedykowana profilaktyce antynowotworowej. Nie zabraknie wyjazdów mammo i cytobusami czy też innych oddolnych miejskich inicjatyw. Wiosną 2018 roku mieszkańcy Dolnego Śląska zostaną zachęceni do udziału w konkursie, polegającym na wybieganiu kształtu logo kampanii i publikacji swojej trasy w mediach społecznościowych. Wspólny bieg ulicami Wrocławia, połączony z dniem zdrowia – darmowymi konsultacjami lekarskimi, podstawowymi badaniami przesiewowymi, poradami dietetyków czy trenerów – oficjalnie zakończy kampanię.

 

 

Wasze komentarze

piątek, 27.3.2020 10:48
środa, 18.3.2020 15:04
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele