komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

poniedziałek, 21 czerwca 2021

Alicji, Alojzego

Ogólnopolska akcja: „Rzuć palenie razem z nami!”

czwartek, 19.11.2020 13:24 , komentarze: 0 , odsłony: 1029
kategorie artykułu:

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest  zawsze w  trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z  inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W  efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z  Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem przyjęła się także w innych krajach, a od 1991 roku do rzucenia palenia namawia się również Polaków.
Celem samej akcji jest trwała zmiana zachowań zdrowotnych społeczeństwa, poprzez zwrócenie uwagi na problem nieprzestrzegania zakazu palenia w miejscach użyteczności publicznej oraz braku poszanowania praw osób niepalących do przebywania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, a  także:

 • zmniejszenie liczby osób palących przy dzieciach i kobietach w ciąży,
 • zmniejszenie liczby osób będących biernymi palaczami,
 • eliminowanie zdrowotnych skutków biernego palenia,
 • edukacja osób palących, aby nie palili papierosów w miejscach objętych zakazem palenia, a także w miejscach nie ujętych w ustawie, takich jak: klatka schodowa, plaża; park, wejścia do budynków, przejścia dla pieszych,,

Polska jest krajem, w którym palenie tytoniu od lat stanowi jedną z  najczęstszych przyczyn utraty zdrowia. Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne (głównie schorzenia układu krążenia, oddechowego, nowotwory) oraz jest przyczyną zaostrzania przebiegu wielu schorzeń,  takich jak: łuszczyca, trądzik młodzieńczy, cukrzyca. Jest niezwykle niebezpieczne dla kobiet ciężarnych, dzieci i młodzieży. Poza konsekwencjami zdrowotnymi, bardzo dotkliwe są także konsekwencje ekonomiczne i społeczne

Mimo to najnowsze wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu w Polsce, przeprowadzonych przez KANTAR Polska (2019 r), na zlecenie GIS, pozytywnie i jednoznacznie wskazują na powolną tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy – z 31% w 2011 roku do 21% w 2019 roku oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły. Ponadto, w 2019 roku zauważalny jest spadek odsetka osób, które próbowały rzucić palenie – różnica 7 punktów procentowych w porównaniu z wynikami z 2017 roku (16% wobec 23%).

Dlatego tak ważna jest ciągła edukacja społeczeństwa, gdyż bez względu na wiek „rzucanie palenia zawsze się opłaca”, a jeśli zaczniemy od dziś zyskamy:

 • większą ilość tlenu i łatwiejsze oddychanie,
 •  więcej energii,
 • mniejsze ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych,
 • poprawę kondycji fizycznej i psychicznej – zwiększy się odporność na stres i przeciwności,
 • lepszy smak i węch,
 • lepszą kondycję skóry i paznokci,
 • pieniądze, które będzie można przeznaczyć na inne cele.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śl. w tym szczególnym dniu zachęca wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie.

Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady- zadzwoń!

Jeśli chcesz pomóc rzucić palenie komuś z twoich bliskich- zadzwoń!

Jeśli chciałbyś namówić kogoś z twoich bliskich, aby rzucił palenie, a nie wiesz jak to zrobić - zadzwoń!

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym tel.  801 108 108

 

 

Wasze komentarze

środa, 16.6.2021 11:52
wtorek, 15.6.2021 09:30
poniedziałek, 7.6.2021 08:32
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
PUP Ząbkowice Śląskie
PUP Ząbkowice Śląskie