Nieczynne toalety na ziębickim targowisku i w Henrykowie. Jedna z nich kosztowała ponad 100 000 zł. "Czy jest to wizytówka naszej gminy?" - pyta Czytelnik

czwartek, 17.11.2022 16:35 1200 5

Nowoczesna toaleta na wyremontowanym kilka lat temu targowisku w Ziębicach nie działa. Jedyna toaleta na parkingu przy klasztorze w Henrykowie również. Przyczyna? Wandalizm - bezmyślne niszczenie wspólnego mienia, za które wszyscy płacimy.  Co gmina ma zamiar z tym zrobić? I gdzie  mają załatwić swoje potrzeby mieszkańcy i turyści?– pyta nasz Czytelnik.

 

Toaleta na targowisku powstała w ramach robót obejmujących "Przebudowę targowiska miejskiego w Ziębicach" w 2018 roku. Jej koszt zgodnie z ofertą wykonawcy wyniósł wówczas 118 403,71 zł. Niestety, pomimo tego sporego wydatku, jest już nieczynna, o czym informuje nasz Czytelnik.

- Całkiem niedawno wyremontowano plac targowy w Ziębicach. Jak wiadomo kosztowało to wiele pieniędzy, a wśród nich sporym kosztem była piękna toaleta, która jest nieczynna od co najmniej roku. Z tego co mi wiadomo, toaleta kosztowała bardzo dużo z pieniędzy podatników i miała nam służyć jako jedno z niewielu takich miejsc w Ziębicach. Ale niestety jej służebność trwała bardzo krótko – pisze nasz Czytelnik - Kolejną sprawą jest jedyna toaleta publiczna w Henrykowie na parkingu, która od ponad roku też jest nieczynna. Jak wiadomo do Henrykowa przyjeżdża wielu turystów i niestety potrzeby fizjologiczne muszą załatwiać w pobliskim parku, ponieważ jedyna toaleta jest nieczynna. Czy jest to wizytówka naszej gminy?

Jak tłumaczą pracownicy Urzędu Miejskiego w Ziębicach, toaleta jest nieczynna z powodu aktów wandalizmu i  czeka na naprawę. Mieszkańcy i osoby korzystające z targowiska, mają jednak do dyspozycji w tym miejscu inne toalety.

- Toaleta na targowisku była kilkukrotnie niszczona. Ostatnia dewastacja miała miejsce w czerwcu bieżącego roku. Uszkodzona została kaseta na bilon oraz drzwi wejściowe (brak możliwości otwarcia). Gwarancja nie obejmuje celowych zniszczeń mechanicznych, w związku z czym nie została wykonana naprawa gwarancyjna. Czekamy na wycenę naprawy zniszczeń, którą przygotowuje producent urządzenia. Na terenie targowiska w dni targowe (wtorek i piątek) ogólnodostępne są toalety w budynku administracyjnym – wyjaśnia Urząd Miejski w Ziębicach.

Poza tym w samym mieście jest możliwość skorzystania z toalet dostępnych w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy ul. Grunwaldzkiej, w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w ziębickim Rynku, na cmentarzu komunalnym w toalecie oraz w takich instytucjach jak Ziębickie Centrum Kultury czy Urząd Miejski.

Ziębicki urząd  tłumaczy, że podobnie rzecz się ma z toaletą  na parkingu w Henrykowie.  W wyniku usterek technicznych (wynikających ze zniszczeń przez osoby trzecie) wskazanych przez sanepid, nie jest ona udostępniona dla korzystających. Naprawa istniejącej toalety nie jest możliwa z uwagi na niedostępność elementów zamiennych po zaprzestaniu ich produkcji. Do dewastacji ustępu dochodziło co najmniej kilka razy w roku.

W 2020 roku zlecono opracowanie dokumentacji budowy nowej toalety w miejsce dotychczasowej, jednakże na lokalizację w tym miejscu budynku murowanego nie ma zgody ze strony Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Turyści przybywający do opactwa mogą skorzystać z toalet udostępnionych na terenie klasztornym.

- Po wnioskach mieszkańców przygotowujemy - do czasu zaprojektowania docelowego rozwiązania - umieszczenie toalety przenośnej w Parku Miejskim w Ziębicach, w okolicy nowego placu zabaw.  Bardzo dziękujemy za sygnał od Państwa i postaramy się wprowadzić również rozwiązanie tymczasowe w Henrykowie do momentu wypracowania zgody ze służbami konserwatorskimi – obiecuje Urząd Miejski w Ziębicach.

 

 

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Odpowiadasz na komentarz:
czwartek, 01.01.1970 01:00
Nie mówię, że w środku, ale kamera umieszczona żeby było widać wejście do toalety, wtedy też będzie wiadomo, kto ją niszczy i może uda się pociągnąć tę osobę do odpowiedzialności
niedziela, 20.11.2022 22:55
Ciekawe, że wszystkim przeszkadza brak kibla w mieście mimo, że...
ziębice piątek, 18.11.2022 08:19
jedno proste rozwiązanie, nazywa się monitoring
Brawo piątek, 18.11.2022 12:30
i kamera wycelowana na twój tyłek
piątek, 18.11.2022 17:13
Nie mówię, że w środku, ale kamera umieszczona żeby było widać wejście do toalety, wtedy też będzie wiadomo, kto ją niszczy i może uda się pociągnąć tę osobę do odpowiedzialności
czwartek, 17.11.2022 20:52
A w Ząbkowicach czynna? Też za miliony