Oddychaj sztuką, czyli kultura na świeżym powietrzu

piątek, 2.12.2022 14:23 415 0

Mieszkańcy gminy Ziębice mieli  po raz kolejny okazję spędzać czas w towarzystwie Fundacji Sztukupuku. Tym razem organizatorki zabrały uczestników w plener. Kontakt z naturą, jej obserwacja może być nie tylko częścią aktywnego odpoczynku, ale również inspiracją do tworzenia dzieł sztuki w otoczeniu przyrody.

Stąd nasza propozycja, aby wyjść do odbiorców w okolicę niezaaranżowaną specjalnie dla sztuki - w przestrzeń wspólną, rekreacyjną, bardziej swobodną i naturalną dla uczestników. Można było się przekonać, że artystom do kreacji nie zawsze  są potrzebne pracownie, czasami sama natura może stać się obiektem sztuki lub idealnym tłem dla niej. Dodatkowo, pod okiem doświadczonych twórców można było samemu stworzyć ciekawe prace z naturalnych, ekologicznych materiałów.

 Nasze działania rozpoczęłyśmy plenerem akwarelowym prowadzonym przez krakowską malarkę Agnieszkę Kutylak. Artystka tworzy baśniowe portrety ptaków, jej akwarele bazują na ich obserwacji i znajomości zarówno gatunków, jak i obyczajów. W przestrzeni zielonej - przy ziębickiej bibliotece -  zebraliśmy się, by zapoznać się z tajnikami tej efektownej, ale trudnej techniki malarskiej. Powstały liczne portrety ptaków inspirowane obserwacją natury bądź z wyobraźni. Warto zwrócić uwagę, że spotkanie poprzedził wstęp, omawiający rodzaje papierów, pędzli i farb akwarelowych, dzięki niemu możliwe było kontynuowanie pracy indywidualnej w zaciszu domowym. 

 Wstępem do zapoznania się z land artem, czyli sztuką w krajobrazie, były warsztaty wikliniarskie, podczas których aktywnie można było włączyć się w kreowanie zielonej architektury. Marcin Makaś z Pracowni Karkonoskich stworzył wraz z uczestnikami kopułę wierzbową, będącą czymś na kształt unikatowej mieszanki sztuki ogrodniczej, rzemiosła, designu oraz architektury. Tego typu konstrukcje wykonane z wierzby wiciowej (salixviminalis) zasadzone w ziemi zazieleniają się, rosną i są w stanie towarzyszyć nam przez wiele lat. Żywa architektura nie używa gotowych matryc, a do pracy wykorzystuje tylko ekologiczne materiały i pracę ręczną. Dzięki temu każdy projekt jest niepowtarzalny i w stu procentach naturalny. Rosnąca w ogrodzie przy ziębickim ZCK kopuła jest początkiem nasadzeń, które będą kontynuowane w przyszłym roku.

 Jak kreuje przestrzeń artysta rzeźbiarz? Mamy w okolicy unikalny ogród, który jest jednocześnie obiektem sztuki. W starannie zaprojektowanej przestrzeni o przemyślanej kompozycji roślinnej stoją stalowe wieże zbudowane przez wrocławskiego artystę Tomasza Domańskiego. Odwiedziliśmy „Wieżogród” w Komorowicach. Miejsce, do którego wstęp mają nieliczni, bardzo kameralne, będące zamkniętą land artową kompozycją zmieniającą się w zależności od pór roku, pogody i oświetlenia. Punktem wyjścia dla niej były ogrody japońskie. Z upływem czasu „Wieżogród” stał się indywidualnym projektem podporządkowanym rzeźbiarskiej wizji autora. Oprowadzani przez niego mogliśmy posłuchać o początkach projektu, intencji a także obejrzeć filmy dokumentujące powstawanie wież.

 Nie zapominamy o dzieciach – wraz z uczniami z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Lubnowie spojrzeliśmy na świat z lotu ptaka. „Sztuka Latania”, czyli warsztaty z filmowania dronem było spotkaniem opracowanym specjalnie dla dzieci. Odpowiedzieliśmy na wiele pytań: Czy sztuka może przenieść się w przestworza? Czy można stać się podniebnym artystą? Jak sterować małym robotem, aby uchwycić piękno naszych wsi i miejscowości? Co to jest "złota godzina"? Czy bezzałogowe statki powietrzne to przyszłość naszych artystycznych działań? Pod okiem  operatora drona oraz fotografa powstały ujęcia i zdjęcia do filmu z jesiennymi pejzażami Lubnowa i okolic, który można obejrzeć w ziębickiej bibliotece.

 Wiklina jest wdzięcznym materiałem, który daje się wykorzystać na wiele sposobów, mogą też z niej  powstać małe obiekty sztuki użytkowej - lampiony ogrodowe. Artystka - Ola Janik - poprowadzi warsztaty tworzenia lampionów, zaczynając od wprowadzenia w  tradycję tworzenia ozdobnych lampionów w kulturze Wschodu, przyjrzenia się z uważnością czemuś tak oczywistemu na co dzień, jak światło – jego działaniu na przestrzeń na zewnątrz i w pomieszczeniach, temu jaki ma wpływ na nastrój, funkcjonalność.

 Fundacja Sztukupuku kontynuowała też malowanie rozsianych po terenie gminy Ziębice przystanków autobusowych. Pod okiem Oli Janik, według jej projektu, dzieci i dorośli mieli możliwość nadać nowy wygląd przystankom autobusowym w Bożnowicach, Biernacicach i Wadochowicach.

Zapraszamy na nasz profil na FB. Planujemy jeszcze wiele atrakcji w formie warsztatów.

 Realizowany przez nas projekt zaplanowany jest na dwa lata, przed nami kontynuacja w roku 2023, dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramiach programu Edukacja Kulturalna 2022 oraz ze środków Gminy Ziębice.

 

 Fundacja Sztukupuku

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)