komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

czwartek, 12 grudnia 2019

Dagmary, Aleksandra

Od kuchni o kuchni czyli żywienie szpitalne w świdnickim Latawcu

poniedziałek, 25.11.2019 08:00 , odsłony: 2254
kategorie artykułu:

W opinii pacjentów jakość żywienia w świdnickim Latawcu uległa poprawie, porcję serwowanego jedzenia są wystarczające, smak oraz ocena wizualna także zbiera pozytywne opinie. Zachęcamy do lektury artykułu opisującego proces żywienia szpitalnego, na przykładzie świdnickiego szpitala. 

Żywienie szpitalne to nie tylko dostarczanie przebywającym pacjentom żywności, która zabezpiecza ich całodobowe zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, lecz także system działań mających na celu wspomaganie procesu leczenia. Wiele dowodów naukowych wskazuje, że przy odpowiednim rozpoznaniu potrzeb żywieniowych pacjenta oraz zaplanowaniu żywienia zwiększa się szanse na wyzdrowienie w leczeniu zachowawczym oraz chirurgicznym. Co więcej, właściwe żywienie może przyczynić się to do skrócenia przebiegu choroby, eliminacji ewentualnych powikłań, a także ma wpływ na długość pobytu w szpitalu. 

Normy żywienia człowieka to optymalne ilości energii oraz składników odżywczych, które przyjęto jako wystarczające do spełnienia potrzeb żywieniowych zdrowych osób
w populacji. Dostosowane są one do wieku, płci oraz aktywności fizycznej. Ilość energii oraz składników odżywczych zaplanowanych w normach żywienia człowieka stanowi naukową podstawę do opracowania diet. 

Chorzy, których stan zdrowia nie wymaga stosowania specjalnych ograniczeń żywieniowych otrzymują dietę podstawową. Komponowane jadłospisy bazują na zasadach racjonalnego żywienia. Poprzez zastosowanie odpowiednich modyfikacji, zwiększeniu lub zmniejszeniu składników pokarmowych, zmianie obróbki kulinarnej czy też konsystencji podawanych posiłków opracowywane są diety lecznicze. Modyfikacja energii odżywczej oraz podaży składników pokarmowych jest zależna przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta.

Podstawą prowadzenia odpowiedniego modelu żywienia w szpitalach, według prof. dr hab. med. Jan Dzieniszewskiego, winny być diety lecznicze oraz indywidualizacja zaleceń żywieniowych. Instytut Żywności i Żywienia proponuje następujący zestaw diet: podstawowa, bogatoresztkowa, łatwo strawna, łatwo strawna z ograniczeniem tłuszczu,  łatwo strawna z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego, łatwo strawna o zmienionej konsystencji (papkowata, płynna, płynna wzmocniona, do żywienia przez zgłębnik lub przetokę), ubogoenergetyczna, łatwo strawna bogatobiałkowa, z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów i nasyconych kwasów tłuszczowych,  łatwo strawna niskobiałkowa. W ten sposób praktycznie pokrywane jest zapotrzebowanie dietetyczne w najczęściej występujących stanach chorobowych leczonych w szpitalu. W niektórych jednostkach chorobowych diety układane są indywidualnie, aby zapewnić odpowiednie leczenie dietetyczne. 

W oparciu o powyższe zasady, diety oferowana pacjentom świdnickiego szpitala bazują na 5 posiłkach, jest to śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolacja. Układane jadłospisy uwzględniają sezonowość produktów, jakość surowców, zaplanowaną stawkę żywieniową oraz modyfikacje, które obligowane są z różnego charakteru diet. W całym systemie planowania żywienia nie należy zapominać o systemie HACCP, który to poprzez szereg działań zapobiega zagrożeniom oraz zapewnia bezpieczeństwo żywności.

Produkcja posiłków dla wielu pacjentów o zróżnicowanych potrzebach żywieniowych jest procesem trudnym oraz skomplikowanym. Dlatego tak ważne jest odpowiednie rozplanowanie jadłospisów. Niemniej istotne w całym procesie są pozostałe jego etapy, począwszy od zakupów, przez przyjęcie produktów, ich magazynowanie, obróbka, na samym serwisie skończywszy. 

W przypadku kiedy pacjent nie jest w stanie przyjąć odpowiedniej podaży składników pokarmowych w sposób tradycyjny stosuje się specjalne leczenie żywieniowe. Odbywa się  drogą przewodu pokarmowego przy pomocy zgłębników i przetok (stomii), diet specjalnych, przemysłowych lub też pozajelitowo- czyli dożylnie. Żywienie prowadzone jest przez wyspecjalizowany personel lekarski oraz pielęgniarski, nadzorowane przez Zespół ds. Leczenia Żywieniowego. 

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy posiada pomieszczenia kuchni szpitalnej, która są użytkowane od czerwca 2018 roku. Pomimo korzystania z praktykowanego w wielu szpitalach outsourcingu, tj. korzystania z usług zewnętrznej firmy cateringowej, dzięki posiadanemu zapleczu kuchennemu, posiłki są przygotowywane na miejscu, a transport odbywa się bezpośrednio z kuchni centralnej. Wyjątek stanowi Oddział Reumatologiczny z Pododdziałem Rehabilitacyjnym w Żarowie, gdzie żywność transportowana jest w termoizolacyjnych pojemnikach, termosach oraz bemarach. 

Posiadanie własnej kuchni szpitalnej to duża zaleta, bowiem daje możliwość codziennej weryfikacji przygotowywanych posiłków oraz nadzoru nad surowcami. Jest to narzędzie niezbędne, aby  zapewnić smaczną i bezpieczną żywność dla naszych pacjentów. Ponadto, z uwagi na krótszą drogę transportu oraz stałej kontroli posiłków, temperatura serwowanych posiłków jest odpowiednia, a obligowany czas wydania przestrzegany.

Za nadzór nad właściwym przygotowywaniem i wydawaniem posiłków odpowiada zatrudniany przez szpital dietetyk. Dietetyk szpitalny dokonuje nadzoru nad prawidłowością żywienia pacjentów oraz realizowanymi wymogami, poprzez kontrolę, szkolenie pracowników z zasad bezpieczeństwa żywności oraz higieny. 

Warto podkreślić, że istotą właściwego żywienia szpitalnego jest jego pozytywny wpływ na proces leczenia. Stała weryfikacja diet, nadzór nad procesem zakupu surowców oraz przygotowania posiłków odgrywają kluczową rolę w procesie właściwego żywienia szpitalnego. Niemniej jednak równie istotne jest zwiększanie świadomości w zakresie właściwego żywienia, podczas leczenia i rekonwalescencji, wśród pacjentów oraz ich rodzin i opiekunów. Warto podkreślać rolę edukacja żywieniowa w tym zakresie. Odpowiednia dietama bowiem wspomóc w chorobie oraz powinna być rozpatrywana jako element profilaktyki zdrowotnej. Jak wiadomo, „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

 
niedziela, 8.12.2019 11:43
8
piątek, 6.12.2019 08:43
7
czwartek, 5.12.2019 12:41
1
czwartek, 5.12.2019 09:02
1
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.