komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 29 listopada 2020

Blazeja, Saturnina

Od „Julii” do „Janowickich Cycuchów”

środa, 15.6.2016 09:13 , komentarze: 0 , odsłony: 1268
kategorie artykułu:

 Nie jest to bynajmniej chęć zainteresowania na siłę przez piszącego te słowa, ale opisanie rzeczywistości, w której uczestniczyli, już po raz 39., członkowie Klubu Seniora z Kamieńca Ząbkowickiego. Oczywiście za całym przedsięwzięciem stał niezastąpiony duet profesjonalistów czyli p. Maria Kacik, popularyzatorka historii, kultury i piękna polskiego krajobrazu i profesjonalna organizatorka oraz prawdziwy mistrz w wyszukiwaniu perełek turystycznych na mapie naszego kraju, p. Andrzej Jurasz

Tym razem ekipa wyruszyła do Kotliny Jeleniogórskiej, ukochanego miejsca, piszącego te słowa, a myślę, że po tej wycieczce tych, którzy zakochali się w tym regionie jest dużo więcej. 

Pierwszym zwiedzanym miejscem była tytułowa „Julia”. Jest to huta szkła kryształowego w Piechowicach, w której poznaliśmy „na żywo” proces technologiczny od szklanej stłuczki do prawdziwych cudeniek sztuki zdobniczej. Wyroby „Julii” poszukiwane są na całym świecie i cenione za swój niepowtarzalny szlif. 

Więcej o historii i dniu dzisiejszym istniejącej już od 150 lat huty na www.hutajulia.com

Po zwiedzeniu huty pozostaliśmy w gorącej atmosferze, bo następnym punktem programu były Termy Cieplickie - nowoczesny kompleks basenów i SPA przygotowany z myślą o całych rodzinach. Dzięki wielu atrakcjom zarówno entuzjaści sportu, zabawy jak i wypoczynku znajdą tu coś dla siebie. Blisko 1200 m2 powierzchni lustra wody, wygodne szatnie, bezpłatny parking gwarantują komfortowe warunki wypoczynku. Położenie u podnóża Karkonoszy oraz bliskość dwóch zabytkowych parków stanowi doskonałą lokalizację.

Niestety z braku czasu oglądane tylko zewnątrz ale…

 Spacer po odnawianym Parku Zdrojowym, deptaku cieplickim, zwiedzenie interaktywnego Muzeum Przyrodniczego oraz kąpiel słoneczna w pełni zrekompensowały brak kąpieli wodnej w najstarszym polskim uzdrowisku z wodami termalnymi.  

Więcej szczegółów na www.termycieplickie .pl

Z Cieplic, które stanowią jedną z dzielnic Jeleniej Góry wyruszyliśmy do stolicy regionu. Zwiedzaliśmy jedną z piękniejszych Starówek, słynącej z uroczych kamieniczek, zaułków – nie sposób nie zakochać się w tym atrakcyjnym miejscu na mapie Dolnego Śląska.

Tym, którzy chcą poznać więcej szczegółów o stolicy regionu polecamy stronę www.jeleniagora.pl

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się ‘na popas” w karczmie „Przycup w Dolinie”. I nic więcej na ten temat nie warto pisać, bo może kucharz miał zły dzień.

 Na zakończenie pojechaliśmy do miejscowości, która do niedawna było zupełnie nieznana, ale od 2 lat dzięki „komuś komu się chciało chcieć” powstało miejsce, które można polecić wszystkim, nie tylko miłośnikom napoju chmielowego z pianką. Browar „Miedzianka” to miejsce, w którym można zobaczyć proces produkcji piwa zupełnie innego od tego z supermarketów. W tym miejscu, nie tylko dlatego, że doszliśmy do końca relacji pora na wyjaśnienie drugiej części tytułu bo… Można po zwiedzeniu browaru, zamówić smaczny posiłek, do którego można zaordynować choćby jeden z napojów tam produkowanych o nazwie np. „Cycuch Janowicki” i zasiadając na tarasie kontemplować widoki „piękniejsze niż w Alpach”. W centrum podziwianej panoramki znajdują się dwa szczyty (załącznik na kilku zdjęciach) zwane Cycuchy Janowickie. I w ten sposób zakończył się program sobotniego zwiedzania. Oczywiście warto obejrzeć stronę www.browar-miedzianka.pl

 Kolejna, 40. wyprawa, już za kilka tygodni. Tym razem będzie to również wyprawa w czasie, bo celem będzie „Jurapark” w Krasiejowie.         

 

Foto: Andrzej Burger, Krzysztof Woliński

Tekst: Krzysztof Woliński

Współpraca: Andrzej Jurasz

 

Wasze komentarze

czwartek, 26.11.2020 14:40
6
czwartek, 26.11.2020 11:29
środa, 25.11.2020 09:27
12
wtorek, 24.11.2020 09:39
5
sobota, 21.11.2020 13:24
1
czwartek, 19.11.2020 03:00
16
środa, 18.11.2020 10:16
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.