Obchody 3 Maja w Bardzie

piątek, 5.5.2023 11:05 388 0

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Bardzie rozpoczęły się przed południem mszą świętą w intencji Ojczyzny. 

W tym roku przypadała 232 rocznica uchwalenia Konstytucji – była to druga konstytucja na świecie, a pierwsza w Europie.
Podczas kazania usłyszeliśmy, jak ważne jest, by dbać o Ojczyznę i pielęgnować patriotyzm zwłaszcza teraz, w tym szczególnym czasie. Msza miała uroczysty charakter i muzyczno-patriotyczną oprawę, o którą zadbał zespół Przełomiacy z Barda.
Po mszy św. pod figurką Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary Świętej zostały złożone kwiaty przez poszczególne delegacje w tym przez Burmistrza Miasta i Gminy Bardo Krzysztofa Żegańskiego oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarę Strzelec.

Przypomnijmy, że Konstytucja 3 maja, właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – uchwalona została 3 maja 1791 roku i regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

 

UMiG Bardo

Dodaj komentarz

Komentarze (0)